Środa z ambasadorem – Stadnina z Janowa Podlaskiego

To wielka marka Lubelszczyzny, z której wszyscy jesteśmy dumni – mówił Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego podczas trzeciego spotkania z cyklu „Środa z Ambasadorem”, którego bohaterem była Stadnina Koni w Janowie Podlaskim.

Spotkanie odbyło się 31 lipca w Muzeum Wsi Lubelskiej, a niezaprzeczalną atrakcją – były dwie piękne klacze arabskie czystej krwi, które znakomicie prezentowały się w plenerach skansenu, w tym w muzealnym sektorze Miasteczko. Zwierzęta przywiózł Andrzej Wójtowicz – właściciel jednej z większych prywatnych hodowli koni arabskich w Bełżycach.

Stadnina Koni Janów Podlaski – Ambasador Województwa Lubelskiego z roku 2000, jest w przededniu bardzo ważnych wydarzeń – jubileuszowej 50. Aukcji Pride of Poland oraz  41. Narodowego Czempionatu Koni Arabskich Czystej Krwi, do których zakwalifikowano najlepsze zwierzęta z polskich hodowli państwowych i prywatnych. Wielkich nadziei związanych z tymi wydarzeniami nie krył Grzegorz Czochański, pełniący obowiązki prezesa Stadniny Janów Podlaski.

Jesteśmy dobrze przygotowani i czekamy na dobry efekt, tym bardziej że zgłosiło się bardzo dużo zainteresowanych pokazami i aukcją – przyznał prezes Czochański.

Podobnego zdania był Tomasz Chalimoniuk, prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, który odpowiada za przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznych wydarzeń w Janowie. 

Z jednej strony mamy wybrane najlepsze konie, z drugiej wielu potencjalnych nabywców, nawet z Australii czy Brazylii, którzy zdecydują jakie pieniądze będą chcieli wydać – zastrzegł.

Marszałek Jarosław Stawiarski, nawiązując do pięknej, ponad dwustuletniej już historii janowskiej stadniny, nie ma wątpliwości, że zainteresowanie nią i narodową hodowlą koni czystej krwi ludzi z całego świata musi przynieść zamierzony efekt także podczas tegorocznego czempionatu i aukcji. Bo Stadnina Koni Janów Podlaski od dawna jest już naszym narodowym dobrem, silnie związanym z narodowymi tradycjami kawaleryjskimi, czy jeździeckimi, a dla regionu jest uznaną marką.

CZEMPIONAT I AUKCJA

W dniach od 9 do 11 sierpnia Janów Podlaski będzie gospodarzem 41. Narodowego Czempionatu Koni Arabskich Czystej Krwi, natomiast 50. Aukcja Pride of Poland odbędzie się w dniach 11-12 sierpnia, a dni 12-13 sierpnia będą dniami otwartymi w państwowych stadninach koni w Janowie Podlaskim, Białce i Michałowie. Województwo Lubelskie jest jednym z oficjalnych partnerów tegorocznej aukcji i czempionatu.

Kolejne, czwarte spotkanie z cyklu „Środa z Ambasadorem”, prezentującego  wybitne postaci, instytucje i przedsiębiorstwa nagrodzone prestiżowym tytułem „Ambasador Województwa Lubelskiego”, odbędzie się w środę 7 sierpnia, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Grottgera 4. Bohaterem spotkania będzie Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy z Puław. IUNG, będący od 2015 roku Ambasadorem Województwa Lubelskiego, jest obecnie jednym z krajowych liderów pod względem inicjowania i realizacji projektów współfinansowanych z funduszy zewnętrznych.

galeriaGALERIA