Głównym celem czwartkowego spotkania było omówienie działań realizowanych w ramach współpracy województwa lubelskiego ze Stanem Nevada, w tym pilotażowego programu akceleracji/przyspieszenia lubelskich start-upów „NLAB Nevada – Lubelskie Acceleration Bridge”.

W czwartek, 7 lutego br. gośćmi wicemarszałka województwa Dariusza Stefaniuka byli przedstawiciele Stanu Nevada, regionu partnerskiego województwa lubelskiego.
Biuro Gubernatora Nevady ds. Rozwoju Gospodarczego reprezentowali: Kris Sanchez, dyrektor ds. Handlu Zagranicznego, Sonia Toya, z-ca dyrektora ds. Handlu Zagranicznego oraz prof. Paweł Pietrasieński, dyrektor ds. Projektów Specjalnych.

– Jest tu wiele innowacyjnych firm, z którymi współpracujemy. Wykorzystywane technologie, pogłębiona wiedza oraz wzajemna kooperacja dają spektakularne efekty. Lubelszczyzna to przyszłościowy region i doskonały partner dla nas – mówi Dyrektor ds. Handlu Zagranicznego Kris Sanchez.

Tematem spotkania było omówienie działań realizowanych w ramach współpracy województwa lubelskiego ze Stanem Nevada, w tym pilotażowego programu akceleracji/przyspieszenia lubelskich start-upów „NLAB Nevada – Lubelskie Acceleration Bridge”. W ramach tego programu wyłonionych zostało 10. start-upów z województwa lubelskiego, które wzięły udział w autorskim programie akceleracyjnym w Stanie Nevada (Reno, Carson City, Las Vegas) na przełomie listopada i grudnia 2018 roku (I grupa) oraz w styczniu br. (II grupa). W ramach wsparcia województwa lubelskiego firmom zapewniono przeloty, zakwaterowanie, transport na miejscu oraz wsparcie logistyczno-organizacyjne, natomiast Stan Nevada odpowiedzialny był za całość programu merytorycznego, organizację spotkań, networking oraz zapewnienie mentorów. Program okazał się sukcesem, w związku z czym w tym roku planowana jest kolejna edycja tego przedsięwzięcia.

– Myślimy już o tym, żeby zorganizować kolejny camp, na którym nowe firmy będą miały okazję, żeby nawiązać kontakty ze Stanem Nevada. Co więcej planowany jest „Tydzień Polski”, żebyśmy mogli się zaprezentować jako województwo lubelskie –wyjaśnia wicemarszałek Dariusz Stefaniuk.

W ramach wizyty w Lublinie delegacja z Nevady spotkała się również z przedstawicielami start-upów, które wzięły udział w programie (m.in. Clinic Hunter Sp. z o.o., Wit-Composites, Plantalux Sp. z o.o., Profit Network Sp z o.o.). Spotkanie było okazją do podsumowania oraz oceny przedsięwzięcia.

– Nevada i Lubelskie są mentalnie jak naczynia połączone. My mamy wielkiego brata, którym jest Warszawa, a u nich jest nim Kalifornia. I tak jak my tu w Lublinie musimy się bardziej starać, tak i oni muszą się bardziej starać, żeby przyciągnąć biznes i to rzeczywiście dało się odczuć będąc tam na miejscu – przekonuje Piotr Marek z Grupy Tipmedia Sp. z o.o.

Przedstawiciele firm zgodnie potwierdzili, że udział w programie dał im ogromne możliwości rozwoju. Kilka firm już otworzyło swoje oddziały w Stanie Nevada, nawiązano również wiele cennych kontaktów biznesowych, które zaowocowały podpisaniem nowych kontraktów. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na marzec br. w USA.

 

galeriaGALERIA