Spice Gears na mistrzostwach w Dubaju

W poniedziałek, 21 października, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego odbyła się konferencja prasowa z przedstawicielami drużyny Spice Gears – Team 5883, czyli młodymi mistrzami robotyki z Zespołu Szkół nr 3 w Kraśniku. Zawodnicy już 22 października wylatują z kraju na mistrzostwa świata do Dubaju, gdzie wystąpią jako reprezentacja Polski, wśród blisko 180 innych krajowych reprezentacji.

Spice Gears – Team 5883 powstała w roku 2015 w Kraśniku, a inicjatorem utworzenia drużyny był Ryszard Kuśmierczyk – kraśniczanin mieszkający w kanadyjskim Windsor. I to w Kanadzie, w latach 2016 i 2017 drużyna uczestniczyła w pierwszych wielkich zawodach z cyklu FIRST Robotics Competition, zdobywając potrzebne doświadczenia i prestiżową nagrodę sędziów. Potem było bardzo wysokie drugie miejsce w Waszyngtonie, w turnieju z udziałem niemal 160 reprezentacji. W ubiegłym i obecnym roku nasi Ambasadorowie Województwa (za 2018 rok) kontynuowali pasmo sukcesów, zapisując m.in. dwie wygrane w Chinach i dwa pierwsze miejsca w Turcji.

Spice Gears to nasz tegoroczny Ambasador Województwa Lubelskiego i flagowa marka. Cieszę się, że ci młodzi pasjonaci robotyki promują nas na całym świecie. Będziemy mocno trzymać kciuki za ich sukces w Dubaju. – mówił marszałek Jarosław Stawiarski.

Drużynę tworzy obecnie ponad 30 osób, wśród których są programiści piszący programy do pobudzania robotów i mechanicy odpowiadający za projektowanie i konstruowanie tych inteligentnych maszyn. Inni członkowie grupy odpowiadają za jej reprezentowanie w social mediach i kontakty z partnerami i sponsorami. Są też, oczywiście, mentorzy dzięki którym drużyna mogła powstać i funkcjonuje. Nieodzowna jest też pomoc partnerów i sponsorów, zarówno samorządów wojewódzkiego, powiatowego i miejskiego, jak i lokalnych firm i instytucji. Na przykład kraśnickie przedsiębiorstwa z branży metalowej wspomagają drużynę w wykonaniu części, zaprojektowanych przez młodych konstruktorów.

Aktywna działalność i światowe sukcesy Spice Gears Team wpływają na rozwój robotyki w Kraśniku. W ich macierzystym Zespole Szkół Nr 3 od trzech lat można się uczyć na kierunku mechatronika, a od tego roku funkcjonuje specjalność mechatronika z programowaniem robotów przemysłowych. Znaczna część członków drużyny to uczniowie tego kierunku, a niektórzy są już studentami Politechniki Lubelskiej.