Smart China Expo 2019

Od 25 do 27 sierpnia 2019 roku w Chongqing (Chińska Republika Ludowa) przebywała delegacja z Województwa Lubelskiego, której przewodniczył Marszałek Województwa Jarosław Stawiarski.

Delegacja udała się do Chongqing na zaproszenie burmistrza Tang Liangzhi przy okazji II edycji targów Smart China Expo 2019, które co  roku skupia ponad 20 000 gości z całego świata, w tym takich potentatów technologicznych jak Intel, Samsung, Huawei, Google czy Microsoft. Wyjazd do był następstwem majowej wizyty chińskiej delegacji w Urzędzie Marszałkowskim.

Delegacja wzięła udział w ceremonii otwarcia targów Smart China Expo 2019 i konferencji poświęconej nowym technologiom i rozwojowi cyfrowego Nowego Jedwabnego Szlaku. Marszałek Stawiarski uczestniczył w II Okrągłym Stole Burmistrzów Miast Partnerskich Chongqing, w którym brali udział przedstawiciele regionów i miast z całego świata, współpracujących z Chongqing, m.in. z Niemiec, Argentyny, USA, Wietnamu, Tajlandii, Australii. Na zgromadzeniu plenarnym okrągłego stołu Marszałek jako pierwszy wygłosił przemówienie, w którym zaprezentował potencjał i znaczenie województwa lubelskiego, skupiając się przede wszystkim na znaczeniu logistycznym suchego portu przeładunkowego w Małaszewiczach, przez który przechodzi większość pociągów towarowych z Chin do Unii Europejskiej, a także potencjale akademickim i rolno-spożywczym naszego regionu. Marszałek podkreślił także gotowość i doskonałe warunki do przyjęcia inwestycji. Tematy te poruszone zostały także w wywiadzie dla największej chińskiej agencji informacyjnej Xinhua. Posiedzeniu okrągłego stołu towarzyszyło podpisanie przez Marszałka Województwa Lubelskiego i Burmistrza Chongqing protokół ustaleń, dającego podstawy do budowania przyszłej współpracy między regionami. Podczas spotkania VIP rozpoczynającego konferencję, marszałek Stawiarski w imieniu wszystkich delegacji podziękował burmistrzowi za zaproszenie i pogratulował organizacji targów.

Podczas wizyty miało miejsce również oficjalne spotkanie z burmistrzem Tang Liangzhi, w trakcie którego marszałek i burmistrz rozmawiali o potencjale współpracy w zakresie akademickim, inwestycyjnym i wymiany handlowej. Dalsze rozmowy prowadzone były z przedstawicielami dzielnicy Yuzhong, finansowego centrum miasta Chongqing. Delegacji gospodarzy przewodniczył starosta dzielnicy Yuzhong. Strona chińska zainteresowana była możliwością inwestowania w województwie lubelskim, a także rozwojem turystyki.

Delegacja odwiedziła również centrum technologii 5G, gdzie miała okazję zapoznać się z jej potencjalnymi zastosowaniami, między innymi w bankowości, bezpieczeństwie czy transporcie oraz Galerię Wystaw Planistycznych, gdzie został jej zaprezentowany potencjał rozwojowy miasta Chongqing. W Inteligentnym Pawilonie Pasa i Szlaku miało miejsce spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorstwa zainteresowanego importem towarów luksusowych z województwa lubelskiego na rynek chiński. Planują oni w najbliższym czasie wizytę studyjną w naszym województwie, która pozwoli na nawiązanie bezpośrednich kontaktów z zainteresowanymi przedsiębiorcami.

galeriaGALERIA