Ruszają przygotowania do festiwalu „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”

Za nami konferencja prasowa w malowniczych plenerach Muzeum Wsi Lubelskiej. To tutaj razem z partnerami z sąsiednich województw (podlaskiego i podkarpackiego) oraz zaprzyjaźnionymi instytucjami informowaliśmy dziennikarzy o szczegółach tegorocznej, czwartej już edycji Festiwalu Produktów Tradycyjnych i Regionalnych „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”.

Przypomnijmy, że jest to sztandarowe już wydarzenie organizowane przez trzech marszałków, które ma na celu prezentację kulinarnego bogactwa, a także rękodzieła i innych form tradycyjnej aktywności kulturalnej naszych wschodnich regionów. Co ważne, nie wykluczamy w przyszłości poszerzenia zasięgu o sąsiednie województwa.

Patrząc na historię i potencjał naszych województw okazuje się, że sztuka jedzenia i gotowania, kultura stołu to element łączący województwo lubelskie, podkarpackie i podlaskie. Po raz kolejny organizując nasz festiwal chcemy ponownie pokazać, że wspieramy lokalnych twórców i przedsiębiorców – mówił podczas konferencji Sebastian Trojak, członek Zarządu Województwa Lubelskiego. – Powinniśmy przy tym postawić na rozwój rolnictwa, produkcję oraz promocję artykułów najwyższej jakości – dodał.

Założenia Festiwalu przybliżali i do uczestnictwa zachęcali także nasi goście. Z regionu podlaskiego na konferencję przyjechali: Wiesława Burnos – członek Zarządu Województwa i Elżbieta Fionik – dyrektor Bielskiego Domu Kultury, a z podkarpackiego: Zofia Kochan – dyrektor Departamentu Rolnictwa Geodezji i Gospodarki Mieniem tamtejszego urzędu marszałkowskiego oraz Wiesław Kapel – wójt Lubaczowa.

Spotkanie w skansenie nie mogłoby się obyć bez naszych „lubelskich” współorganizatorów i partnerów. Byli to: prezes Lubelskiego Oddziału Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego Tomasz Solis, Marek Jurycki z Cechu Rzemiosł Spożywczych, Marcin Sikora ze Stowarzyszenia Lubelskich Kucharzy, a także Wiesław Pardyka – burmistrz Nałęczowa, czyli miejscowości, w której odbędzie się jedna z odsłon tegorocznego Festiwalu.

Trzeba bowiem wiedzieć, że projekt ten niezmiennie każdego roku odbywa się w trzech odsłonach (po jednej w każdym województwie). Ta lubelska odbędzie się w Nałęczowie w dniach 22-23 czerwca 2019 r. i będzie połączona z XXXIV Wojewódzkim Przeglądem Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych. To tutaj podczas plenerowego festynu twórcy i producenci zaprezentują, poddadzą do degustacji, a także będą sprzedawać swoje wyroby. Imprezie towarzyszyć będzie szereg występów artystycznych i koncertów, o których szerzej napiszemy przed samym wydarzeniem.

galeriaGALERIA