Rozwijamy obszary wiejskie – czyli jak wykorzystujemy PROW

Województwo lubelskie ma do rozdysponowania 700 milionów złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-20. Wykorzystaliśmy już ponad 70 % środków zaplanowanych do wydatkowania do końca 2019 roku. Naszą dobrą pracę dostrzegł nawet Minister Rolnictwa, który w piśmie przesłanym do nas w związku ze stanem realizacji PROW 2014-2020, wyraża swoje zadowolenie z tempa wdrażania tego programu.

Nasze wskaźniki znacznie wyprzedzają pierwotny plan, a to oznacza, że unijne pieniądze w szybkim tempie trafiają do lubelskich wsi. Umowy podpisujemy praktycznie codziennie i już zbliżamy się do liczby 1100. To bardzo dobry wynik – mówi Grzegorz Kapusta, wicemarszałek województwa odpowiedzialny z nadzorowanie Departamentu PROW .

Początkowo nasz region w ramach PROW dysponował kwotą 500 milionów złotych. Dzięki zwiększeniu tzw. limitu, województwo lubelskie ma do wykorzystania ponad 700 milionów. – To nie wskaźniki są najważniejsze, bo należy pamiętać, że za tymi liczbami kryją się realne inwestycje i projekty, które wpływają na rozwój naszych małych ojczyzn. Cieszę się, że dzięki zaangażowaniu naszych beneficjentów modernizowane są drogi lokalne, powstają wodociągi, systemy kanalizacyjne, czy remontowane są świetlice – dodaje wicemarszałek.

 W ramach PROW działa także Program Operacyjny Rybactwo i Morze, który w województwie lubelskim realizują dwie Lokalne Grupy Działania: „Owocowy Szlak” (grupa działa na terenie powiatu opolskiego) oraz „LGR w Dolinie Tyśmienicy i Wieprza” (grupa działa na terenie powiatów ryckiego, lubartowskiego i parczewskiego). – W ramach tego programu podpisaliśmy 39 umów na kwotę ponad 6,5 mln złotych, co pozwala naprawdę mieć wpływ na rozwój gospodarstw rybackich. Na terenie powiatu opolskiego hodowane są wysokiej jakości karpie, cieszące się uznaniem smakoszy – wyjaśnia wicemarszałek Kapusta.

Dla beneficjentów mamy same dobre informacje, bo środki z PROW 2014-2020 będziemy wydawać jeszcze szybciej. Niedawno zakończyliśmy nabór na działania: kształtowanie przestrzeni publicznej, inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne oraz scalanie gruntów. Dodatkowo ogłosiliśmy drugi nabór na budowę lub modernizację dróg lokalnych. – Dzięki tym zadaniom możemy jeszcze efektywniej wesprzeć samorządy i osoby fizyczne. Cieszy mnie, że nasi beneficjenci skutecznie dbają o rozwój swoich miejscowości, a to przecież istota działania samorządów – podkreśla wicemarszałek Grzegorz Kapusta.