Pszczoły na dachu CSK

Miejska Pasieka Artystyczna już otwarta! Na dachu Centrum Spotkania Kultur 1 września oficjalnie zaprezentowano pasiekę oraz ideę projektu. Ma on wymiar nie tylko ekologiczny, ale także edukacyjny i kulturalny.

W województwie lubelskim mamy duże tradycje pszczelarskie. – Jedyna w Europie szkoła, która kształci praktycznie ludzi z branży pszczelarskiej, to Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli (w tej chwili Zespół Szkół Rolniczych). Myślę, że to nas wręcz obliguje do tego, żeby taka inicjatywa miała mocne oparcie. Na pewno też będzie miał kto zająć się pasieką od strony merytorycznej – mówił na otwarciu Grzegorz Kapusta, wicemarszałek województwa lubelskiego.

Pasieka składa się z kilku kolorowych uli, a jej gospodarzem jest Marcin Sudziński. Przekonuje on, że lokalizacja jest bardzo dobra dla pszczół. Już w kilku metropoliach na świecie stosowano takie rozwiązanie. W ogrodzie na dachu CSK są sprzyjające warunki, gdyż owady znajdą tu sporo pożywienia. W pobliżu znajduje się Ogród Saski, dużo drzew jest też wzdłuż Alei Racławickich i na cmentarzu przy ul. Lipowej. Jak zapewnia Sudziński, pszczoły przyzwyczaiły się już do miejsca i nie są groźne dla ludzi. Można je odwiedzać. Ogród jest otwarty dla zwiedzających codziennie w godz. 8-20.

Przed nami jeszcze wiele wydarzeń związanych z pszczelarstwem. W Centrum Spotkania Kultur odbędą się wykłady, projekcje filmów i dokumentów inspirowanych historiami o pszczołach, warsztaty kulinarne. Co ciekawe, będzie też można się nauczyć, jak własnoręcznie zrobić ul. Szczegóły wydarzeń na stronie CSK.

galeriaGALERIA