Przyszłość lubelskiej wsi oczami dzieci

Jak będzie wyglądać lubelska wieś za 20, 30 czy 50 lat? – to temat przewodni konkursu pn.: „PROW zmienia lubelską wieś”, z którego nagrodzone i wyróżnione prace można oglądać na wystawie pokonkursowej w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Konkurs plastyczny skierowany do dzieci i młodzieży z obszarów wiejskich miał na celu ukazanie jak fundusze europejskie wpływają na rozwój i zmianę polskiej wsi. Inspiracją do uwolnienia wodzy fantazji miał być dotychczasowy wzrost poziomu życia na obszarach wiejskich i ukazanie dalszej perspektywy rozwoju z punktu widzenia niczym nieograniczonej wyobraźni dziecięcej.

Konkurs był odpowiedzią na ogromne zainteresowanie, które wzbudziła ubiegłoroczna edycja pod nazwą „Europejskie Lubelskie”, kiedy to do siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego wpłynęło blisko 500 prac konkursowych. Co prawda w tegorocznej edycji prac było mniej, ale Jury i tak miało naprawdę twardy orzech do zgryzienia, które prace wyróżnić, a w końcu przyznać 1, 2 i 3 miejsce. A nagrody były imponujące, młodzi artyści walczyli o tablety, głośniki bezprzewodowe, smartwatche oraz słuchawki bezprzewodowe.

Laureatów tegorocznej edycji poznaliśmy już 23 października 2020 roku, a dzisiaj w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego nagrody z rąk Zdzisława Szweda – Członka Zarządu Województwa Lubelskiego i Ewy Szałachwiej – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich odebrały laureatki I i II miejsca w kategorii klas I-III – Julia Świeboda ze Szkoły Podstawowej w Kraśniczynie z powiatu krasnostawskiego i Kornelia Łuczak ze Szkoły Podstawowej w Typinie z powiatu tomaszowskiego.

Wystawę pokonkursową można oglądać w hallu siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, przy ul. Grottgera 4.