Przedpremierowy pokaz filmu „Wołyń”

W czwartkowy wieczór w sali kinowej Centrum Spotkania Kultur odbył się przedpremierowy pokaz filmu „Wołyń”, najnowszego dzieła Wojtka Smarzowskiego. Oprócz reżysera do Lublina przyjechali między innymi odtwórcy głównych ról – Michalina Łabacz (filmowa Zosia Głowacka) i Arkadiusz Jakubik (Maciej Skiba), producenci filmu: Paweł Bareński, Andrzej Połeć i Dariusz Pietrykowski oraz dr Leon Popek z IPN, konsultant filmu, prezes Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej.

„Wołyń” to epicki dramat, który porusza jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń polsko-ukraińskich – rzeź wołyńską z lat 1943-44. Scenariusz filmu powstał na podstawie opowiadań „Nienawiść” Stanisława Srokowskiego, który jako dziecko był świadkiem ataków UON-UPA na polskie wsie i rzezi ich mieszkańców oraz aktów odwetowych samoobrony. Sceny filmu, w większości kręcone w Muzeum Wsi Lubelskiej, oparte są na historycznych relacjach, wspomnieniach i dokumentach.

– To bardzo ważna chwila – mówił tuż przed rozpoczęciem przedpremierowego pokazu do zaproszonych gości – Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego – Cieszę się, że tak duża część filmu powstała w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Najbardziej cieszy mnie jednak to, że znaleźli się odważni ludzie by po 70 latach zrobić taki film. Głęboko wierzę, że będzie on mostem, a nie murem. Zostawi trwały ślad w historii, który zakończy pewne tematy – dodał marszałek.

„Wołyń” od piątku można zobaczyć w lubelskich kinach.
Województwo Lubelskie jest oficjalnym partnerem filmu.

galeriaGALERIA