Przed nami Wojewódzkie Święto Ziół!

Marszałek Województwa Lubelskiego zaprasza do uczestnictwa w piątej już edycji Wojewódzkiego Święta Ziół, która odbędzie się 15 sierpnia (czwartek) w Centrum Promocji Produktu Lokalnego w Boniewie pod Fajsławicami. Wydarzenie jest formą promocji potencjału gospodarczego lubelskiego zielarstwa.

Warto wiedzieć, że województwo lubelskie jest liderem w produkcji ziół. Według Urzędu Statystycznego w Lublinie w samym tylko 2018 roku ziołami obsiana była powierzchnia prawie 7 tys. ha lubelskich pól. Ubiegłoroczne zbiory wyniosły 10,3 tys. ton, a plony – 15 dt/ha. Regionalnym potentatem w uprawie ziół jest powiat krasnostawski, a znajdująca się na jego terenie gmina Fajsławice specjalizuje się wyłącznie w uprawie ziół.

Nic dziwnego, że to właśnie tutaj zagościło Wojewódzkie Święto Ziół, w ramach którego odbędą się m.in.

  • kiermasz produktów tradycyjnych i lokalnych (w tym ziół i ziołowych produktów, a także chlebów, dżemów, wędlin i serów),
  • konkursy: fotograficzny, kulinarny i florystyczny,
  • występy zespołów ludowych i nie tylko,
  • ziołowe gotowanie z poczęstunkiem (będzie tu można zasmakować np. w syropie ziołowym i zupie pokrzywowej),
  • wieczorny pokaz laserów.

Cały dzień ziołowe świętowanie będzie relacjonować (z wejściami na żywo) TVP 3 Lublin, która w Boniewie spędzi dziewięć godzin – od 9.00 do 18.00.

UWAGA WYTWÓRCY:

Jeśli chcielibyście dołączyć do ekipy kiermaszowych wystawców, jeszcze nie jest za późno! Na Państwa zgłoszenia do uczestnictwa w Wojewódzkim Święcie Ziół czeka p. Feliksa Gorzkowska – nr tel. 733 837 771.