Producenci wyrobów tradycyjnych z Laurami Promocyjnymi

Lista Produktów Tradycyjnych wzbogaciła się o kolejne pięćdziesiąt pozycji z naszego regionu. Ich wytwórcy zostali uhonorowani przez Marszałka Województwa Lubelskiego Laurami Promocyjnymi. Wręczono je na uroczystej gali, która odbyła się 28 lutego podczas konferencji „W krainie lubelskich produktów tradycyjnych i regionalnych” zorganizowanej przez Departament Rolnictwa i Środowiska. Laury trafiły m.in. do producentów olejów z Turzych Rogów, jabłkówki z Mikołajówki, kiełbasy bronickiej, lodów lubartowskich, flaków piaseckich, truskawki z gminy Puławy, golasów izbickich i zawijoków janowickich. Pamiątkowe grawertony wręczyli producentom wicemarszałek Grzegorz Kapusta i Sławomir Struski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska.  

– Wielu naszych producentów przekuło popularność tradycyjnych smakołyków w dochodowy biznes, co świadczy o rosnącej świadomości polskiego konsumenta poszukującego na rynku żywności konkretnych wyrobów. Nasze Laury są potwierdzeniem i swoistym certyfikatem, że mamy do czynienia ze smaczną, zdrową i pozbawioną konserwantów żywnością – powiedział wicemarszałek Grzegorz Kapusta.

Okolicznościowe dyplomy otrzymali Agata Wolfram, Renata Buczek i Tomasz Machoń oraz Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen. Franciszka Kleeberga w Lublinie za promowanie województwa lubelskiego podczas Mistrzostw Świata Młodych Cukierników w Rimini we Włoszech. Otrzymała go również Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie za wsparcie promocji naszego regionu podczas krajowych i zagranicznych imprez targowych.

Konferencja, adresowana do producentów produktów regionalnych i tradycyjnych, była okazją do zapoznania się z całokształtem tej tematyki. O nowych regulacjach prawnych dotyczących zasad produkcji i sprzedaży żywności mówili lek. wet. Piotr Pietura z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie i lek. wet. Marek Pawłowski z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie. Działania promocyjne Urzędu Marszałkowskiego zaprezentował Sławomir Struski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska, możliwości wsparcia finansowego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 omówił Mateusz Winiarski, z-ca dyrektora Departamentu PROW. Działalność lubelskiego oddziału Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego przedstawił jej wiceprezes Jerzy Wójcik a doświadczeniami w produkcji i obrocie handlowym produktami regionalnymi w naszym regionie podzielili się Małgorzata Banaszczyk z Gminnej Spółdzielni w Wisznicach i Marcin Jurycki z piekarni Emark w Starej Wsi Pierwszej.

Konferencji towarzyszyły stoiska promocyjne lubelskich producentów.

do-pobraniaDO POBRANIA

1. Piotr Piechura (WSSE Lublin) Produkcja żywności pochodzenia roślinnego

2. Marek Pawłowski (WIW Lublin) Produkcja i sprzedaż żywności pochodzenia zwierzęcego

3. Sławomir Struski (UMWL) Produkty tradycyjne i regionalne w działaniach SWL

4. Mateusz Winiarski (UMWL) Produkt tradycyjny a PROW 2014-2020

5. Elżbieta Wójcik (PIPRiL Lublin) Produkty regionalne i lokalne w województwie lubelskim

galeriaGALERIA