Poznaliśmy Liderów Innowacji 2020

Internauci wybrali Liderów Innowacji 2020. Wśród nagrodzonych znalazły się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Wszystkich wyróżnionych łączą innowacyjne rozwiązania, skuteczne wykorzystanie unijnego wsparcia i Lubelszczyzna. Za nami finał 4 edycji konkursu.

Podczas konferencji podsumowującej działania wdrażane przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie (LAWP), w dniu 29 października 2020 r. ogłoszone zostały wyniki konkursu Lider Innowacji. Jego celem jest promowanie innowacyjnych projektów i nowoczesnych rozwiązań wdrażanych dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

– Liderzy Innowacji łamią powszechny pogląd, że wschód Polski jest nic nie warty. Jest warty – dzięki takim ludziom jak wy! Dziękując za udział w tej edycji, już dziś zapraszam na nową perspektywę finansową. Będą kolejne pieniądze na innowacje, nowatorstwo i nowe formy wytwarzania – podkreśla Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Konkurs organizowany był w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Wyróżnienia przyznane zostały w czterech kategoriach, zgodnych z inteligentnymi specjalizacjami województwa lubelskiego: biogospodarka, medycyna i zdrowie, informatyka i automatyka oraz energetyka niskoemisyjna.

– Liderzy Innowacji to firmy nowatorskie, skutecznie zarządzające innowacjami w swoich branżach, tak na szczeblu lokalnym, jak i międzynarodowym. Wyróżnione firmy świadomie korzystają z funduszy unijnych, tym samym wpływając na konkurencyjność i rozwój naszego regionu. – mówi Magdalena Filipek-Sobczak, dyrektor LAWP. – Liderzy Innowacji to Ambasadorzy Funduszy Europejskich – dodaje.

Tegoroczna formuła konkursu została zmieniona. Finałową dwunastkę wybrała kapituła konkursu, a o wyborze finalistów decydowały następujące kryteria: wpływ firmy na rozpoznawalność województwa, poziom innowacyjności i konkurencyjności oraz wzrost zatrudnienia poprzez realizację unijnego projektu. Brano też pod uwagę przedsiębiorstwa z tradycjami.

Natomiast czterech zwycięzców z czterech kategorii wybrali sami internauci, którzy od 5 do 16 października mogli wziąć udział w głosowaniu za pośrednictwem Facebooka na profilu Lubelskie Fundusze Europejskie. Na kolejnym etapie spośród siedemnastu Laureatów dotychczasowych IV edycji konkursu Kapituła konkursu wybrała Laureata nagrody specjalnej – „Lidera Liderów 2020”.

Zwycięzcy 4 edycji konkursu „Lider Innowacji to:

  • kategoria Biogospodarka:

Antex II Sp. z o.o. za projekt „Uruchomienie produkcji innowacyjnej mieszanki drogowej”

  • kategoria Medycyna i Zdrowie:

FIZJOMED Anna Świtała za projekt „Utworzenie ośrodka rehabilitacji osób z zespołami bólowymi barku w oparciu o metodę Dosage Therapy Concept”

  • kategoria Informatyka i Automatyka:

STAL-BUD Wiesław Nastaj za projekt „Udoskonalenie procesu produkcyjnego oraz dywersyfikacja oferty jako rezultat wdrożenia wyników prac B+R w STAL-BUD Wiesław Nastaj”

  • kategoria Energetyka niskoemisyjna:

B4 BARTECKI spółka komandytowa za „Projekt przebudowy i rozbudowy hotelu Laureat wraz z miejscami postojowymi, infrastrukturą techniczną i towarzyszącą”

  • Nagrodę specjalną, tytuł Lidera Liderów 2020 otrzymał:

Pro-Project Henryk Kartaszyński za projekt „Rozwój PRO-PROJECT poprzez uruchomienie produkcji innowacyjnego fantomu Pro-CT mk II do kontroli jakości aparatów tomograficznych.”

Fantom Pro-CT mk II służy do kontroli jakości urządzeń diagnostycznych stosowanych w tomografii komputerowej. Pro-Project dzięki takim produktom dostarcza zmieniające życie rozwiązania, które poprawiają jakość w branży wyrobów medycznych, dając pacjentom i profesjonalistom pewność prawidłowej diagnostyki. Czyli, dla przykładu, daje pewność, że mammograf nie przegapi małego nowotworu piersi.

Firma Pro-Project ma siedzibę w Okszowie i jest jedyną w Polsce, która produkuje przyrządy do testowania aparatury diagnostycznej wykorzystywanej w stomatologii, radiografii, fluoroskopii, angiografii, mammografii, tomografii komputerowej, rezonansie magnetycznym, medycynie nuklearnej, ultrasonografii i radioterapii. Firma jest już światowym potentatem. Prężnie rozwija się nie tylko na rodzimym rynku, ale także na arenie międzynarodowej. Dowodem na to są zdobyte patenty oraz rozległa sieć dystrybucji w ponad 110 krajach oraz mnóstwo wyróżnień za prowadzoną działalność.

Laureatom serdecznie gratulujemy!