Pomaganie mamy we krwi

Być może jutro uratujesz czyjeś życie. Być może Ty lub ktoś z Twoich bliskich będzie potrzebował pomocy. Dziś na Twoją krew i jej składniki czekają chorzy oraz poszkodowani w nieszczęśliwych wypadkach. Zachęcamy więc wszystkich do aktywnego uczestnictwa w akcji zbiórki krwi organizowanej przez Samorząd Województwa Lubelskiego oraz RCKiK. Do uczestnictwa w akcji zapraszamy 18, 19 i 20 września – czekamy na Ciebie. Pamiętajmy, że jednym źródłem krwi jest zdrowy człowiek!

Zachęcam wszystkich do aktywnego uczestnictwa w naszej akcji. Do zbiórki krwi włącza się Urząd Marszałkowski i jednostki mu podległe, ale tylko wspólnie z Państwem osiągniemy sukces. Wielu z nas myśli, że problem braku krwi to nie jego problem. Niemal każdego dnia słyszymy o wypadkach, operacjach czy chorobach, które mogą przytrafić się również nam. Dla Ciebie to niespełna 0,5 l krwi, dla kogoś to szansa na przeżycie. Nie martw się, oddanie krwi jest zupełnie bezpieczne i nic nie boli! – mówi Anna Augustyniak, sekretarz województwa.

Jest wiele chorób, które leczy się uzupełniając brakujące elementy krwi. Krwotoki, przeszczepy organów, choroby hematologiczne wymagają przetaczania składników krwi. Podczas zabiegów chirurgicznych, kiedy ubytek krwi jest duży, często potrzebna jest transfuzja. Jeżeli masz ukończone 18 lat i cieszysz się dobrym zdrowiem, zgłoś się wypoczęty, po lekkim ubogotłuszczowym posiłku, z dokumentem tożsamości ze zdjęciem, dzień wcześniej i w dniu oddania krwi nie spożywaj żadnego alkoholu.