Piknik Wojskowy w Białej Podlaskiej

„Wojsko wraca do Białej Podlaskiej” – pod takim hasłem odbył się piknik wojskowy zorganizowany przez 18. Dywizję Zmechanizowaną im. gen. broni Tadeusza Buka, wraz z podległymi jednostkami: 1. Warszawską Brygadą Pancerną i 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Zarząd województwa reprezentował wicemarszałek Dariusz Stefaniuk. Wśród gości obecny był Wiceprezes Rady Ministrów Jacek Sasin.

Biała Podlaska gościła już wcześniej żołnierzy Wojska Polskiego. Do 2000 roku stacjonował w mieście 61. Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy. Jak podkreśla marszałek Stefaniuk:

To wspaniała wiadomość dla naszego miasta. Większość mieszkańców odebrała decyzję o zamknięciu naszej jednostki jako krzywdzącą. Jeszcze jako prezydent miasta także zabiegałem o przywrócenie jednostki wojskowej podczas licznych rozmów z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej. Dzięki rządowi Prawa i Sprawiedliwości i wsparciu m.in. senatora Grzegorza Biereckiego wojsko znowu będzie stacjonowało w Białej Podlaskiej. 

Podczas wydarzenia obecny był również sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Zdzikot. Podkreślił, że formowanie nowego związku taktycznego – 18. Dywizji Zmechanizowanej – otwiera przed Białą Podlaską nowe możliwości. Jednostki, które będą stacjonować w mieście zajmie teren o wielkości 600 hektarów. Zbudowany zostanie także kompleks, w którym docelowo pracować i służyć ma około 2000 osób.

Podczas pikniku był czas na świętowanie. Na przybyłych gości czekały liczne atrakcje przygotowane przez wojskowych. Największą popularnością cieszyły się pokazy sprzętu wojskowego. Wśród pojazdów były: czołgi Leopard, moździerze samobieżne RAK oraz transportery opancerzone ROSOMAK. Nie zabrakło również gier i zabaw dla najmłodszych. Wszyscy mieli także okazję spróbować wojskowej grochówki. Program objął także występy orkiestr dętych.

galeriaGALERIA