Pierwsze kilometry „niepodległościówki”!

Dziś oficjalnie otworzyliśmy drogę wojewódzką nr 829 łączącą powiaty świdnicki i łęczyński. To pierwsza droga w ramach programu „100 km dróg w każdym powiecie na 100 – lecie niepodległości”. W ramach autorskiego programu samorządowego na terenie województwa lubelskiego zostanie wybudowanych lub zmodernizowanych blisko 2 tys. kilometrów dróg różnej kategorii.

Cieszę się, że dziś w Łęcznej otwieramy tak ważną drogę. Tu właśnie stawiamy pierwszą tablicę w ramach programu, który powstał dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Myślę, że dzisiejszy dzień jest dniem symbolicznym. To pierwszy odcinek prawie 18 km drogi 829, który wliczy się w kilometraż programu. Mam nadzieję, że w powiecie łęczyńskim będziemy otwierać następne odcinki dróg wspólnie wykonywanych ze środków samorządu województwa lubelskiego, jak i starostw czy gmin. Zależy mi na tym, aby zwiększyło się tempo inwestowania we wszystkie drogi w naszym województwie – mówił Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

Fundusze na realizację inwestycji będą pochodziły z zarządzanych przez Urząd Marszałkowski środków unijnych oraz budżetu województwa. Najwięcej, blisko 500 km dróg wybudowanych zostanie dzięki środkom pochodzącym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. To ponad dwie trzecie wszystkich dróg, które zostaną sfinansowane w ramach PROW na lata 2014-20. Znaczną część programu będą stanowiły drogi współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Bardzo cieszę się, że rozbudowano drogę wojewódzką nr 829 między Łęczną a Biskupicami. Warto dodać, że ten prawie 18 km odcinek w ok. 90% przebiega przez powiat łęczyński. Nie ulega wątpliwości, że znacznie poprawiła się jakość i drożność komunikacyjna, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Mieszkańcy są przekonani, że to bardzo ważne i potrzebne przedsięwzięcie. To wielka zasługa marszałka województwa Sławomira Sosnowskiego, któremu serdecznie dziękuje. Warto dodać, że nie tylko jakość podróżowania oraz bezpieczeństwo uległo poprawie. W ramach drogi powstała również ścieżka rowerowa, jestem więc przekonany, że powiat łęczyński odwiedzi więcej turystów”- powiedział Roman Cholewa, starosta łęczyński.

W ramach projektu „100 km dróg w każdym powiecie na 100 -lecie niepodległości” powstaną nie tylko drogi powiatowe, ale również wojewódzkie i gminne. Przy każdej z nich stanie okolicznościowa tablica informacyjna.