Opaska ratująca życie

Urządzenie mierzy tętno, ciśnienie krwi, a także reaguje na upadek. Już niebawem w powiecie kraśnickim rusza pilotażowy program, który zapewni opaski ratujące życie. Opaski trafią do osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych. To pierwszy taki projekt w województwie lubelskim.

– To ważny dla powiatu kraśnickiego dzień. Cieszę się, że projekt realizujemy w szerokim partnerstwie z samorządami. Mam nadzieję, że te działania pozwolą zniwelować wyłączenia społeczne wielu osób, a także zapewnią wszystkim potrzebującym poczucie bezpieczeństwa. Tylko w powiecie kraśnickim ilość osób, która mogłaby korzystać z urządzenia jest liczona w tysiącach – podkreślił Andrzej Maj, starosta kraśnicki. 

Opaskę życia w pilotażowym projekcie otrzyma 135 osób z powiatu kraśnickiego. To urządzenie z nadajnikiem, które monitorować będzie centrum powiadamiania. Opaska wyposażona jest w alarmowy przycisk życia, który pozwala pacjentowi połączyć się z Centrum Zdalnej Opieki Medycznej i wezwać pomoc. Operatorzy będą zbierać dane na temat osób wskazanych przez ośrodki pomoc społecznej. W bazie zostaną zgromadzone podstawowe informacje o pacjencie, a także historia przebytych chorób oraz przyjmowane leki. Po każdym sygnale dyspozytor będzie powiadamiał osobę wskazaną do kontaktu w systemie.

– Opaska jest projektem pilotażowym. Na dzień dzisiejszy nikt nie wymyślił szybszego urządzenia powiadamiającego o potrzebie pomocy. Z demografii i prognoz wynika, że potrzebujących pomocy będzie przybywało. Mam nadzieję, że inne samorządy również podejmą się realizacji takiej inicjatywy – powiedział marszałek województwa Sławomir Sosnowski.

Powiat kraśnicki realizuje projekt w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego WL. Wartość projektu to blisko 900 tys. złotych. Dla osób objętych wsparciem zostaną zorganizowane także warsztaty zapobiegające niepożądanym zjawiskom w zachowaniu ludzi starszych, które prowadzą do ich wyalienowania czy wykluczenia z lokalnej społeczności.