Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w 2020 na Lubelszczyźnie

W środę, 9 października br. Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie odbyła się konferencja prasowa poświęcona organizacji w przyszłym roku na Lubelszczyźnie Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Zarząd województwa reprezentowali na konferencji marszałek Jarosław Stawiarski oraz wicemarszałek Dariusz Stefaniuk. Obecni byli także młodzi sportowcy: Kamil Miąc reprezentujący Uczniowski Klub Sportowy Zespołu Szkół w Bełżycach w sporcie – taekwondo olimpijskie, Weronika Bochen z UKS Berej Boxing Lublin w sporcie – boks kobiet i Zuzanna Pawelec z KS Sygnał Lublin w sporcie – tenis stołowy.

Cieszę się, że po piętnastu latach Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach halowych powraca na Lubelszczyznę. To olbrzymia promocja dla naszego regionu i szansa pokazania się na sportowej mapie krajuprzekonywał marszałek Jarosław Stawiarski.

Rywalizacja będzie się toczyła w następujących dyscyplinach: badminton, boks (kobiet i mężczyzn), brydż sportowy, gimnastyka artystyczna, gimnastyka sportowa, akrobatyka – trampolina, judo (kobiet i mężczyzn), piłka ręczna (kobiet i mężczyzn), piłka siatkowa (kobiet i mężczyzn), szachy, szermierka, taekwondo olimpijskie, tenis stołowy, zapasy kobiet, zapasy klasyczne oraz zapasy wolne. W województwie lubelskim uprawiane są wszystkie z wymienionych sportów poza szermierką oraz gimnastyką artystyczną i sportową.

Organizacja Olimpiady obejmie 11. miast naszego województwa, które posiadają nowoczesną infrastrukturę sportową oraz bazę noclegową pozwalającą na przeprowadzenie wszystkich zawodów. Będą to: Łęczna, Kraśnik, Lublin,
Biała Podlaska, Puławy, Świdnik, Zamość, Bełżyce, Chełm, Janów Lubelski i Włodowa.  W zawodach weźmie udział około 4500 uczestników – reprezentantów 16. województw. Będą to: zawodnicy, trenerzy, sędziowie, a także przedstawiciele związków sportowych i samorządów lokalnych.

Zakupiony podczas organizacji Olimpiady sprzęt sportowy, niezbędny do przeprowadzenia zawodów i konkurencji, zostanie przekazany po zakończeniu zmagań do miast, będących gospodarzami poszczególnych dyscyplin.

– To niebagatelnie wparcie. Trzy i pół miliona złotych, które zostaną przeznaczone na organizację Olimpiady zostaną w województwie lubelskim. – dodał wicemarszałek Dariusz Stefaniuk.

W dzisiejszej konferencji wzięła również udział zawodniczka UKS Berej Boxing Lublin Weronika Bochen, która na co dzień trenuje boks. Jak widzi swój start w przyszłorocznej Olimpiadzie?

Oczywiście główny cel to złoty medal.odpowiedziała krótko Weronika.

=================================================================

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (OOM) nadzorowana jest przez Departament Sportu Wyczynowego Ministerstwa Sportu i Turystyki. 18 września br. w oparciu o analizę i ocenę nadesłanych ofert Minister Sportu i Turystyki podjął decyzję o powierzeniu organizacji zawodów finałowych Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w roku 2020:

  • województwu śląskiemu – w bloku sportów zimowych,
  • województwu lubelskiemu – w bloku sportów halowych,
  • województwu łódzkiemu – w bloku sportów letnich.

Ostatnie zawody finałowe OOM w województwie lubelskim odbyły się w 2005 roku w sportach halowych oraz w biegach przełajowych w 2009 roku.

Szacowany budżet całego wydarzenia to około 3 mln 500 tys. zł. Zarząd Województwa Lubelskiego zabezpieczył na ten cel kwotę w wysokości 600 tys. zł, a także wystąpi o dofinansowanie organizacji OOM do Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 3 mln zł.