1 września obchodzimy 77. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej. Z tej okazji odbędą się uroczystości religijno-patriotyczne organizowane przez Związek Kombatantów RP, Związek Inwalidów Wojennych RP, byłych więźniów politycznych i weteranów wojennych oraz Marszałka Województwa Lubelskiego, Wojewodę Lubelskiego i Prezydenta Miasta Lublin.

Obchody rozpoczną się mszą świętą o godz. 11.00 w kościele pobrygidkowskim w Lublinie w intencji poległych podczas wojny. Następnie uroczystości przeniosą się na Plac Łokietka. Podczas ceremoniału cywilno-wojskowego usłyszymy syreny, zostanie odegrany hymn państwowy i odbędą się wystąpienia okolicznościowe. Na koniec uczestnicy złożą wieńce i zapalą znicze przy tablicy upamiętniającej ofiary bombardowania Lublina we wrześniu 1939 r.

Pełny program uroczystości w dniu 1 września 2016 r.

Godz. 11.00
– msza św. za poległych podczas wojny obronnej w 1939 r. Kościół pobrygidkowski w Lublinie, ul. G. Narutowicza 6

Godz. 12.00
– uroczystość cywilno-wojskowa na Placu Władysława Łokietka w Lublinie (zabezpieczenie części wojskowej uroczystości zgodnie z ceremoniałem sił zbrojnych RP)
– dźwięk syren
– odegranie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej
– powitanie uczestników uroczystości
– wystąpienie przedstawiciela kombatantów – płk. Henryka Czerkasa
– wystąpienie przedstawiciela Młodzieżowej Rady Miasta Lublin
– złożenie wieńców i wiązanek oraz zapalenie zniczy przy tablicy upamiętniającej ofiary bombardowania Lublina we wrześniu 1939 r.