Narodowe Czytanie 2017

2 września w całej Polsce upłynie pod hasłem „Narodowego Czytania”. Samorządowcy, bibliotekarze, nauczyciele i młodzież z całego województwa będą czytać „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. To okazja do odpoczynku w miłej, literackiej atmosferze, a także inspiracja do refleksji i przypomnienia treści ważnych dla naszej historii i kultury.

Dramat będzie czytany jednocześnie w godz. 12:00 – 16:00 na schodach Ratusza (Plac Władysława Łokietka 1), w Galerii Handlowej Olimp (ul. Spółdzielczości Pracy 32), w Muzeum Wsi Lubelskiej (al. Warszawska 96). Osoby, które przyniosą prywatne egzemplarze książek autorstwa Stanisława Wyspiańskiego będą mogły zdobyć pamiątkową pieczęć Narodowego Czytania 2017.

Utwór powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Uroczystość miała miejsce 20 listopada 1900 roku w Bazylice Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, wesele zaś w podkrakowskiej wsi Bronowice.

Do udziału w akcji zaproszono szkoły i placówki oświatowe na terenie województwa lubelskiego. Wśród gości zaproszonych są parlamentarzyści, senatorowie, osoby duchowne, artyści, przedstawiciele różnych instytucji i  jednostek organizacyjnych, a także mieszkańcy Lublina. W Muzeum Wsi Lubelskiej, w dniu Narodowego Czytania, wstęp będzie nieodpłatny

Do wspólnego czytania jednego z najwybitniejszych dzieł literatury polskiej zapraszają organizatorzy: Wojewoda Lubelski i Lubelski Kurator Oświaty we współpracy z Metropolitą Lubelskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego, Prezydentem Miasta Lublin i Zarządem  Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”.

galeriaGALERIA