Najlepsi w Polsce – zdobywcy Laurów Mlecznych wyłonieni

Hodowcy bydła mlecznego z województwa lubelskiego od lat należą do ścisłej czołówki w Polsce. W corocznych rankingach publikowanych przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka klasyfikowani są w pierwszej dziesiątce w szeregu kategorii, m.in. w przeciętnej wydajności z jednej krowy, wielkości stada czy zawartości białka i tłuszczu w mleku. W podsumowaniu na rok 2018 znów nasz region może pochwalić się sukcesem. W rankingu najlepszych hodowców pierwsze miejsce w kraju zajęli Małgorzata i Leszek Dusznikowie z Wierzby z przeciętną wydajnością 15 257 kg mleka.

Wspomniane sukcesy były przesłaniem i przyczyną zorganizowania „I Lubelskich Laurów Mlecznych”, które miały miejsce 13 marca br. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Wydarzenie przygotowała Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka pod patronatem Jarosława Stawiarskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego.

– Jestem dumny z tego, że produkty mleczne najwyższej jakości wytwarzane są właśnie na Lubelszczyźnie, w oparciu o mleko pochodzące z lubelskich stad mlecznych – powiedział Sebastian Trojak, członek Zarządu Województwa Lubelskiego, otwierając uroczystość. – Od początku swojej działalności w Zarządzie Województwa Lubelskiego apeluję i zachęcam konsumentów, by w sklepach kupowali polskie produkty. Tylko w ten sposób możemy wywrzeć presję na wielkie sieci handlowe i zakomunikować im, że konsumenci życzą sobie na półkach polskich wyrobów. Przypominam producentom o możliwości oznaczania polskich wyrobów znakiem „Produkt Polski” i umieszczania na nich biało-czerwonej flagi. W każdym miejscu, w trakcie każdego wystąpienia publicznego dotyczącego rolnictwa apeluję o patriotyzm konsumencki.

Sebastian Trojak wręczył hodowcom-laureatom pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach puchary, ufundowane przez Marszałka Województwa Lubelskiego. Otrzymali je: w kategorii stado do 20 krów – Małgorzata i Sylwester Pszczołowie z Gutanowa, w kategorii stado 20-50 krów – Piotr Zdun z Jarczówka, w kategorii stado 50-150 krów – Małgorzata i Leszek Dusznikowie z Wierzby, w kategorii stado powyżej 150 krów – Agromarina sp. z o.o. z Kulczyna Kolonii, w kategorii stado w rasie simentalskiej – Adam Rosa z Toczysk, w kategorii stado w rasie montbeliarde – Montagro sp. z o.o. z Wierzbicy, w kategorii stado w rasie polskiej czarno-białej – Ewa Stępniewska z Sięciaszki, w kategorii stado w rasie białogrzbietej – Wojciech Makarewicz z Terebeli, w kategoriach krowy w I i II laktacji – Małgorzata i Sylwester Pszczołowie z Gutanowa, w kategoriach krowy w III laktacji i dalsze oraz stada z najkrótszym okresem międzywycieleniowym z grupy o wydajności powyżej 10 000 kg mleka – Karol Kiełczykowski z miejscowości Gózd. (wyniki szczegółowe – w załączniku). Puchary trafiły również do rąk zasłużonych pracowników Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka – Małgorzaty Wójcik, Henryka Domańskiego i Roberta Strzyżewskiego.

– Współczesne rolnictwo wymaga olbrzymiej kreatywności i odwagi. Wymaga innowacyjności i otwartości na nowe technologie. Wszyscy rolnicy obecni na dzisiejszej gali udowodnili swoimi osiągnięciami, że zasługują na miano liderów w swoich środowiskach – powiedział, podsumowując „Laury Mleczne”, Sebastian Trojak.

Wydarzeniu towarzyszyły stoiska promocyjne spółdzielni mleczarskich i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz degustacja regionalnych smakołyków.

do-pobraniaDO POBRANIA

 

galeriaGALERIA