Nagrody dla ludzi teatru

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Zarząd Województwa Lubelskiego uhonorował wczoraj osoby związane z życiem teatralnym naszego województwa, pracowników artystycznych, technicznych i administracyjnych lubelskich teatrów, animatorów życia teatralnego z województwa oraz społeczników i działaczy kulturalnych. Z tej okazji przyznawana jest „Złota Maska”, prestiżowa nagroda lubelskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich dla najlepszego aktora sezonu. Miło nam poinformować, że w tym roku to szczególne wyróżnienie z rąk ubiegłorocznej laureatki Niny Skołyby-Urygi odebrała Jolanta Rychłowska – Żarnecka z Teatru im. J. Osterwy w Lublinie.

Podczas wtorkowej uroczystości w Teatrze Starym w Lublinie wicemarszałek Krzysztof Grabczuk wręczył Medale Pamiątkowe Województwa Lubelskiego: Wojciechowi Dobrowolskiemu z Teatru im. Juliusza Osterwy, Arturowi Figielowi, Romanowi Kamińskiemu, Dominice Kołszut, Zenonowi Poniatowskiemu i Marcinowi Woźniakowi z Teatru Muzycznego w Lublinie oraz Henrykowi Wójcikowi z Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.

Nagrodami Kulturalnymi Województwa Lubelskiego zostali wyróżnieni: Anna Adamczyk z Teatru Muzycznego w Lublinie, Anna Kuziak z Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Halszka Lehman i Jolanta Rychłowska – Żarnecka z Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, Katarzyna Marjasiewicz z Wojewódzkiego Ośrodek Kultury w Lublinie, Tetiana Oreshko z Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Leszek Tes z Fundacji Teatroterapia Lubelska oraz Ilona Zgiet z Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie.

Okolicznościowe Dyplomy Uznania otrzymali: Jadwiga Pruszkowska i Anna Rękas z Teatru Muzycznego w Lublinie, a Listy Gratulacyjne Marszałka Województwa Lubelskiego: Małgorzata Bójko, Janusz Cieślik, Jolanta Deszcz – Pudzianowska, Wojciech Dobrowolski, Barbara Fink, Karina Frydrych, Artur Kocięcki, Jerzy Rogalski, Helena Równicka i Jowita Stępniak, Marta Bojarska, Tomasz Bujak, Marzanna Ćwikała, Józef Dębicki, Tomasz Gliwka, Leszek Krzyżanowski, Paulina Lenartowicz, Robert Łączewski, Renata Niedziałek, Mariusz Orpik, Paweł Ozimek, Maria Sioma, Dominik Tkaczyk i Piotr Żerdzicki (wszyscy z Teatru im. J. Osterwy w Lublinie), Jarosław Buczkowski, Danuta Jankowska, Paweł Maciałek, Agnieszka Milaniuk, Agnieszka Skoczylas, Paweł Stanisław Wrona z Teatru Muzycznego w Lublinie, Roma Drozdówna z Teatru im. Hansa Christina Andersena w Lublinie, Barbara Gąbka z Teatru Dziecięcego „Kaprysek” w Centrum Kultury i Promocji w Piotrowicach, Arkadiusz Jurek z Teatru „Dziupla” z Gminnego Ośrodka Kultury w Trawnikach, Monika Koziej z Teatru „maliWielcy” z Gminnego Ośrodka Kultury w Hańsku, Anna Stanek z Teatru „Elipsa” z Bialskiego Centrum Kultury w Białej Podlaskiej, Renata Walczak z Grupy Teatralnej „Marionetka” ze Szkoły Podstawowej w Palikijach, Anna Żaczek z Teatru „Kędziorki” z Gminnego Ośrodka Kultury w Kłoczewie.

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Święto zostało ustanowione w 1961 roku podczas Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, działającego przy UNESCO.

galeriaGALERIA