Na Zielarskim Szlaku

Uprawa ziół z województwie lubelskim to zarówno wieloletnia tradycja, jak i coraz popularniejszy, alternatywny sposób kreowania dochodów na obszarach wiejskich. Obecnie w naszym regionie kilkudziesięcioma gatunkami ziół obsiewa się ponad 5.5 tys. ha, które trafiają na rynek krajowy oraz na eksport. Środowisko producentów tychże roślin podejmuje próby integracji poprzez m.in. organizowanie wspólnych imprez plenerowych, na których każdy może zapoznać się z osiągnięciami lubelskiego zielarstwa oraz z walorami uprawianych u nas ziół. Słynące z takich upraw gminy, przy wsparciu marszałka Sławomira Sosnowskiego, spotykają się na Lubelskim Święcie Ziół „Na Zielarskim Szlaku”. Pierwsze odbyło się rok temu w Fajsławicach, drugie – 31 lipca br. w Sosnówce.

Prezentacjom gmin towarzyszyły wykłady o leczniczych właściwościach poszczególnych roślin, degustacje potraw i napojów sporządzonych na bazie lub z wykorzystaniem ziół, koncerty muzyki ludowej. Wyróżniający się rolnicy z gminy Sosnówka: Witold Doroszuk, Krzysztof Prudaczuk i Tomasz Kowalczuk uhonorowani zostali medalami „Zasłużony dla rolnictwa”, które wręczyli wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk i z-ca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska Katarzyna Kremeś.

Podczas święta ogłoszono i rozstrzygnięto konkursy kulinarne. W kategorii dań mięsnych zwyciężyła karkówka z ziołami Gminnego Koła Aktywnych Kobiet z Fajsławic, w kategorii dań bezmięsnych – pasztet z cukinii z ziołami Koła Gospodyń Wiejskich „Marysieńki” z Pilaszkowic, najlepszym deserem okazał się tort pokrzywowy autorstwa Dominiki Pych i Rafała Winniczuka z Rozwadówki, a w grupie nalewek – owoce leśne Tadeusza Wikiry z Rybczewic.

Tegoroczne Lubelskie Święto Ziół podzielono na dwie części. Pierwsza miała miejsce w Sosnówce, druga odbędzie się 21 sierpnia w Abramowie.

galeriaGALERIA