Miliony na leczenie najmłodszych

Samorząd województwa podpisał dziś umowę z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym im. Antoniego Gębali w Lublinie na dofinansowanie projektu, którego realizacja umożliwi dzieciom z naszego regionu poprawę warunków leczenia oraz zmniejszy różnice w dostępie do świadczeń zdrowotnych. Całkowita wartość projektu to nieco ponad 38 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO wyniesie 30 mln zł.

– Dziś podpisujemy umowę na projekt bardzo ważny dla naszego województwa. Podnoszenie jakości usług w sferze leczenia najmłodszych jest dla nas priorytetem. Chcemy, aby zakres usług świadczonych dzieciom był na poziomie europejskim. Cieszę się, że 30 milionów złotych trafi na rzecz małych pacjentów – powiedział Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

Projekt zakłada przebudowę oddziałów szpitalnych, wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną oraz rozwijanie nowych świadczeń zdrowotnych. Podstawą będzie gruntowna modernizacja pomieszczeń (część wysoka szpitala, Oddział Hematologii i Onkologii, Oddział Anestezjologii, Polikliniki) i doposażenie części obszarów udzielania świadczeń.

– Dzisiejszy dzień jest szczególnie radosny dla naszego szpitala. To jedyny szpital wysokospecjalistyczny dziecięcy w całym makroregionie środkowo-wschodnim. Mali pacjenci przyjeżdżają do nas z całej Polski. Szpital wymaga przebudowy i dostosowania do nowoczesnych warunków. Chcemy poprawić nie tylko warunki hospitalizacji najmłodszych, ale również ułatwić rodzicom opiekę nad hospitalizowanymi dziećmi. Lubelszczyzna będzie miała nowy szpital, który zmieni oblicze pediatrii w naszym regionie  – powiedział dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego dr n. med. Jerzy Szarecki.

– Szpital dziecięcy w naszym regionie jest niezbędny. Bardzo cieszę się, że samorząd województwa dostrzega te potrzeby. Chcemy aby hospitalizacja najmłodszych przebiegała na najwyższym poziomie. To ważne zadanie, dlatego dziękujemy za pomoc i wsparcie ze strony samorządu województwa lubelskiego – powiedział rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Andrzej Drop.