27 marca 2017 r. o godz. 12.00 w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie odbędzie się uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Gospodarzami Święta Teatru są Sławomir Sosnowski Marszałek Województwa Lubelskiego i Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin. Uroczystość będzie okazją do uhonorowania  najbardziej zasłużonych artystów i pracowników lubelskich scen zawodowych oraz animatorów amatorskiego ruchu teatralnego z województwa lubelskiego.

Uroczystości towarzyszyć będzie koncert młodych muzyków – uczniów lubelskich szkół muzycznych: Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie i Ogólnopolskiej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Kwartet wykona utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta – Eine kleine Nachtmusik, Część I Allegro i Część II Romanca oraz Przemysława Packa – Andante z Kwartetu Smyczkowego C-dur, Hansa Zimmera – Muzykę filmową z filmu „Piraci z Karaibów”, Carlosa Gardela – Tango z filmu „Zapach kobiety”.

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach, działającego pod auspicjami UNESCO. Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

Co roku 27 marca, rozsyłana jest wiadomość, tłumaczona na ponad 20 języków, od wybitnego człowieka teatru, zawierająca jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. Pierwszą taką wiadomość wysłał w 1962 roku Jean Cocteau. Tego dnia odbywają się specjalne spotkania, sympozja, przedstawienia teatralne itp. poświęcone znaczeniu i problemom teatru.

do-pobraniaDO POBRANIA

Światowe i polskie orędzie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

galeriaGALERIA