Międzynarodowa Konferencja Sadownicza „Jagodowe Trendy 2020” już za nami!

W dniach 21-22 stycznia br. po raz pierwszy w obiektach Targów Lublin S.A., odbyła się XVI edycja konferencji „Jagodowe Trendy”, od lat cieszącej się niesłabnącym zainteresowaniem producentów i rolników związanych z branżą sadowniczą i produkcją owoców miękkich. O randze przedsięwzięcia świadczy objęcie go Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałka Województwa Lubelskiego. Jagodowe Trendy to cykliczne wydarzenie organizowane od 15 lat przez Związek Sadowników RP przy współpracy z powiatem kraśnickim.

W uroczystości otwarcia uczestniczył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Wicemarszałek Michał Mulawa.

Konferencja obfitowała w interesujące wykłady prowadzone przez autorytety z branży sadowniczej. Wykłady zostały podzielone na 4 sesje tematyczne, uwzględniające podjęcie debaty ze specjalistami z kraju i zza granicy. Wśród tematów poruszanych podczas seminarium, znajdowały się niezmiennie te związane m.in. z nowościami agrotechnicznymi i aktualnymi trendami w rolnictwie.

Konferencji towarzyszyła wystawa, na której nie zabrakło podmiotów działających na rzecz rozwoju rolnictwa z terenu województwa lubelskiego takich jak: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Lubelska Izba Rolnicza oraz Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Na uczestników wydarzenia czekało  kilkudziesięciu wystawców eksponujących maszyny i produkty przeznaczone do profesjonalnej uprawy owoców jagodowych tj. środki ochrony roślin, specjalistyczne nawozy czy wysokiej jakości materiał szkółkarski takich gatunków jak: malina, truskawka czy jeżyna.  

Nowością tegorocznej edycji było przyznanie nagród „Kryształowe Jagody” dla podmiotów aktywnie zaangażowanych w organizację wydarzenia. Laureatem tego wyróżnienia jest m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Starostwo Powiatowe w Kraśniku. Zaszczytne wyróżnienie z rąk organizatora odebrał Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Województwo lubelskie zajmuje pierwsze miejsce w kraju pod względem produkcji owoców z krzewów i plantacji jagodowych i trzecie miejsce pod względem produkcji owoców z drzew. Region lubelski może poszczycić się największą powierzchnią upraw malin (20,7 tys. ha), porzeczki (prawie 17 tys. ha) oraz agrestu (ponad 700 ha). W skali kraju zajmujemy drugie miejsce pod względem powierzchni upraw truskawek (prawie 9 tys. ha) oraz trzecie w powierzchni upraw drzew owocowych w sadach (ponad 30 tys. ha). Te imponujące rezultaty, plasują nasze województwo w czołówce produkcji malin – niemal 78% krajowej produkcji, porzeczek – 46%, agrestu – 40%, leszczyny – 38%.

galeriaGALERIA