Lublinianki w światowej elicie cukierników!

 

To była nie tylko słodka przygoda, ale i wyjątkowa promocja województwa lubelskiego. W przedostatni weekend stycznia, dwie młode lublinianki reprezentowały Polskę w prestiżowych Mistrzostwach Świata Młodych Cukierników.

 Agata Wolfram i Renata Buczek z Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie, reprezentowały Polskę w prestiżowych Mistrzostwach Świata Młodych Cukierników we włoskim Rimini. Szefem polskiego teamu był mistrz cukierniczy Tomasz Machoń, znany z wpisania na Listę Produktów Tradycyjnych pralin z Lublina. Do konkursu zakwalifikowało się dziesięć ekip z całego świata, m.in. z Japonii, Francji, Rosji, Meksyku, Singapuru czy Indii.

Drzwi na zawody we Włoszech otworzyło reprezentacji naszego regionu zwycięstwo w VI Mistrzostwach Polski Uczniów Szkół Cukierniczych w Warszawie. Agata Wolfram i Aleksy Zgierski zwyciężyli, przygotowując ciasta nawiązujące do powieści Henryka Sienkiewicza.  Aleksego w Rimini zastąpiła równie utalentowana Renata Buczek.

Do zadań uczestników konkursu należało wykonanie czasochłonnych rękodzieł: deserów, pralin i tortów, przedstawiających kulturę swojego kraju. Ponadto reprezentantki przygotowały dwie rzeźby: z czekolady i karmelu, o wysokości minimum 1,20 m. Prace miały nawiązywać do tematu mistrzostw – „Planeta fantazji”. W przygotowaniach do zawodów, naszym reprezentantkom pomagało lubelskie liceum plastyczne, które wykonało makiety eksponatów artystycznych.

Prace oceniali mistrzowie rzemiosła cukierniczego: Iginio Massari oraz Davide Malizia. Podium zajęli Japończycy, Włosi i Francuzi. Sukces Polski i regionu lubelskiego jest jednak znaczący. Udział w prestiżowych mistrzostwach i możliwość konfrontacji z najlepszymi, potwierdził nasz potencjał w dziedzinie cukiernictwa. Słodka branża, dzięki właściwej promocji, może stać się atrakcyjną wizytówką, zachęcającą turystów do odwiedzenia Lubelszczyzny.

Zarząd województwa lubelskiego udzielił wsparcia finansowego i organizacyjnego ekipie lubelskich cukierników. Mistrzynie odwdzięczyły się promocją naszego regionu za granicą. Serdecznie gratulujemy Agacie Wolfram, Renacie Buczek oraz Tomaszowi Machoniowi. Czekamy na kolejne sukcesy!

galeriaGALERIA