Wizyta marszałka województwa lubelskiego, Sławomira Sosnowskiego, w chińskiej prowincji Henan, to kolejny rozdział w liczącej już ponad 10 lat współpracy obu regionów. Głównymi tematami spotkań w ramach delegacji była współpraca gospodarcza i handlowa, zagadnienia związane z logistyką a także wspólne przedsięwzięcia kulturalne i turystyczne.

Kluczowym punktem wizyty było spotkanie z Gubernatorem Prowincji Henan, panem Chen Runner, który w ubiegłym roku objął swój urząd. Podczas rozmowy marszałek Sławomir Sosnowski podkreślił, jak ważne dla naszego województwa jest zintensyfikowanie kontaktów ze stroną chińską, zarówno z administracją, jak i przedsiębiorcami.

Podkreśleniem roli województwa lubelskiego w stosunkach z prowincją Henan było wyróżnienie Marszałka Województwa Lubelskiego podczas uroczystego otwarcia 11. Targów Handlu i Inwestycji.

Wejście na chiński rynek towarów z Lubelszczyzny jest jednym z priorytetowych działań, a wsparcie władz obu regionów z pewnością otworzy przedsiębiorcom wiele nowych możliwości. Jednym z ważniejszych aspektów współpracy jest rozbudowa istniejącego połączenia kolejowego cargo na trasie Zhengzhou-Hamburg, przez Małaszewicze na Lubelszczyźnie. Marszałek zaznaczył, że naszą intencją jest, aby suchy port przeładunkowy w Małaszewiczach będący pierwszą stacją dla pociągów tzw. północnej nitki np. Zhengzhou – Małaszewicze/Hamburg stał się hubem transportowym, gdzie towary mogłyby być konfekcjonowane oraz transportowane na całą Europę Środkowo-Wschodnią.

Podczas wizyty w Zhengzhou International Hub (ZIH) Wiceprezes ZIH wyraził gotowość wizyty swojej firmy na Lubelszczyźnie w kwietniu, w celu zapoznania się z ofertą eksportową województwa lubelskiego i przedsiębiorstwami działającymi na terenie Lubelszczyzny.

Istotną informacją dla entuzjastów chińskiej kultury jest zaplanowana na jesień 2017 r. wystawa trójkolorowej ceramiki chińskiej z dynastii Tang, pochodzącej ze zbiorów Muzeum Luoyang. Muzeum podjęło współpracę z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie podczas wizyty w styczniu bieżącego roku.

W maju 2018 roku strona chińska organizuje kolejną edycję Forum Turystyki, do udziału w którym zaproszone zostało województwo lubelskie. Przedstawiciele Biura Zabytków prowincji Henan w sierpniu planują przyjazd do Lublina w celu skonkretyzowaniem planów dotyczących współpracy turystycznej między naszymi regionami.

Henan jest najgęściej zaludnioną i szóstą najczęściej odwiedzaną prowincją w Chinach. Uważany jest za kolebkę chińskiej kultury. Najbardziej rozpoznawalne wizytówki prowincji to Klasztor Shaolin i miasto Luoyang, będące dawną stolica Chin.

galeriaGALERIA