Lubelskie zaprasza zimą

Region Lubelski, oferujący znakomite warunki do wypoczynku i relaksu w bliskim kontakcie z naturą, może być atrakcyjny dla turystów przez cały rok. Małopolski Przełom Wisły, Podlaski Przełom Bugu, Polesie, Powiśle, Roztocze, Puszcza Solska, Lasy Janowskie – to tereny do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, kajakowej, konnej, a w sezonie zimowym także dla narciarstwa biegowego i zjazdowego.

Najlepiej wiedzą o tym mieszkańcy Warszawy oraz stołecznej aglomeracji, którzy od wielu lat regularnie odwiedzają Kazimierz Dolny oraz inne turystyczne miejscowości lubelskiego Powiśla. Sam Kazimierz, będący ulubionym miejscem plenerów malarzy, fotografików, filmowców (obecny także w popularnych telewizyjnych serialach), przyciąga turystów o każdej porze roku. Wielu z nich wybiera nadwiślańskie miasteczko na miejsce spędzania Świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra i Nowego Roku, a później powraca w okresie zimowych ferii. Bo zima, mimo zamknięcia promowych przepraw i rzecznej żeglugi na Wiśle, jest tu bardzo malownicza i interesująca. W niejednym hotelu czy pensjonacie można skorzystać z oferty zimowego kuligu albo nocnego spaceru z pochodniami po kazimierskich wąwozach. A amatorzy białego szaleństwa z pewnością nie raz odwiedzą narciarskie stacje w Kazimierzu i jego bliskich okolicach – Parchatce i Rąblowie.

W tym roku największe oblężenie narciarskie stoki i trasy biegowe w całym regionie przeżyją w czasie zimowych ferii – najpierw dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego (26 stycznia – 10 lutego), a następnie z województw lubelskiego, łódzkiego i śląskiego (9 – 23 lutego).

Na lubelskich stokach

W Regionie Lubelskim funkcjonuje kilkanaście stoków narciarskich, a w tym sezonie na przyjęcie gości gotowych jest około 10. Obok wspomnianych stoków na lubelskim Powiślu najwięcej profesjonalnych miejsc z wieloma wyciągami i trasami zjazdowymi znajdziemy na Roztoczu i w jego bliskich okolicach. Dużym atutem większości naszych stacji narciarskich jest już sama lokalizacja – na malowniczych wzgórzach, w sąsiedztwie lasów i zalesionych wąwozów, którymi niejednokrotnie prowadzą narciarskie trasy biegowe, a w pozostałych porach roku ścieżki nordic walking i rowerowe.

Na Roztoczu Zachodnim popularne stoki narciarskie znajdują się w Batorzu i Chrzanowie w powiecie janowskim. Ośrodek Batorz Ski proponuje pięć oświetlonych i naśnieżonych tras zjazdowych o długości 500-100 m, a także snow park i szkółkę dla dzieci. Ośrodek dysponuje czterema wyciągami orczykowymi. Na miejscu działa wypożyczalnia i serwis sprzętu oraz restauracja.

Nartraj w Chrzanowie to największa stacja narciarska regionu z dziesięcioma trasami o długości 750-80 m, kolejką krzesełkową i trzema wyciągami orczykowymi. Na stoku działa też snow park i szkółka narciarska dla początkujących, a narciarze mają do dyspozycji wypożyczalnię sprzętu i restaurację.

Dwie stacje narciarskie działają też na Roztoczu Środkowym– w Jacni koło Krasnobrodu oraz w Szopowym koło Józefowa.

Jacnia zaprasza na oświetlone i naśnieżane trasy zjazdowe o długości 460-200 m, z wyciągami orczykowymi, a także do przedszkola i szkółki narciarskiej. Atrakcją stacji jest tor snowtubingu, umożliwiający zjazdy w pontonach śnieżnych. Na miejscu działa wypożyczalnia z serwisem sprzętu, a goście mogą skorzystać z restauracji i pokoi noclegowych. Szopowe to cztery trasy narciarskie o długości 400-200 m, z dwoma wyciągami orczykowymi, a także oddzielna trasa saneczkowa oraz ośla łączka. Właściciele stoku zapraszają tez do zlokalizowanej w pobliżu karczmy i obiektu noclegowego.

W niedalekim sąsiedztwie Roztocza – we wsi Bobliwo koło Izbicy znajduje się stok z jednymi z najdłuższych tras w regionie: 650-200 m, z wyciągiem talerzykowym i wypożyczalnią sprzętu. Położony poniżej tras „Gościniec na Stoku” oferuje usługi restauracyjne i noclegowe.

Wśród stoków nadwiślańskich najbardziej oblegana jest Stacja Narciarska Kazimierz Dolny, zlokalizowana przy wjeździe do miasta od strony Lublina i Warszawy. Stacja dysponuje pięcioma oświetlonymi i naśnieżanymi trasami długości 590-100 m, z czterema wyciągami orczykowymi i wyciągiem taśmowym (przy najłatwiejszej trasie zjazdowej dla dzieci i początkujących). Z boku stoku jest też trasa saneczkowa, a w budynku stacji działa wypożyczalnia sprzętu i restauracja.

W pobliżu Kazimierza, przy drodze do Puław, znajduje się ośrodek narciarski w Parchatce, pięknie położony na wysokim zalesionym wzgórzu ponad doliną Wisły. Narciarze mają do wyboru trzy naśnieżane i oświetlone trasy o długości 420-100 m, z wyciągami orczykowymi. Na miejscu działa szkółka narciarska, wypożyczalnia i serwis sprzętu, a Karczma Parchatka oferuje usługi restauracyjne i noclegowe.

Trzeci z narciarskich ośrodków lubelskiego Powiśla – NartSport w Rąblowie dysponuje czterema naśnieżanymi i oświetlonymi trasami o długości 420-160 m, oślą łączką ze szkółką narciarską oraz wydzielonym snowparkiem. Na stoku jest pięć wyciągów orczykowych. Ośrodek oferuje wypożyczenie i serwis sprzętu oraz usługi gastronomiczne i noclegowe.

Ciekawostką jest jedyny w północnej części Regionu Lubelskiego narciarski stok w Międzyrzecu Podlaskim. Ten całoroczny obiekt, zlokalizowany w rekreacyjnym kompleksie „Międzyrzeckie Jeziorka”, ma igielitową nawierzchnię i wyciąg orczykowy. Długość zjazdu – 180 m nie jest imponująca, ale stok pozwala ćwiczyć narciarskie umiejętności przez cały rok. Przy stoku działa wypożyczalnia sprzętu.

Narciarze w lasach i wąwozach

Miłośnicy biegówek podczas śnieżnych zim mogą liczyć na bardzo atrakcyjne tereny w wielu miejscach Regionu Lubelskiego. Najlepsze warunki znajdą w „Siwej Dolinie” w Tomaszowie Lubelskim, gdzie działa największy w regionie ośrodek sportów zimowych i znajduje się siedziba Lubelskiego Okręgowego Związku Narciarskiego. W leśnym otoczeniu poprowadzono kilka naśnieżanych i oświetlonych tras, o długości od 1,2 do 5 km, na których rozgrywanych jest wiele zawodów rangi wojewódzkiej i ogólnopolskiej.

Na Roztoczu, pośród potężnych bukowo-jodłowych lasów, znaleźć można więcej miejsc z trasami biegowymi. Najpopularniejsze, poprowadzone ścieżkami spacerowymi i nordic walking, znajdują się w Zwierzyńcu, Krasnobrodzie oraz z Suścu. To tam organizowane są kuligi najpiękniejszymi trasami Roztocza, np. do rezerwatu „Nad Tanwią”, gdzie turyści mogą odbyć spacer nad malowniczymi o każdej porze roku szumami, a później spędzić wspólnie czas przy ognisku, z cieszącą się dużym wzięciem zabawą zjeżdżania z górki na workach z sianem czy słomą. Narciarze chętnie wybierają Susiec, gdzie w okolicznych lasach przygotowywane są dla nich tory do biegów w stylu klasycznym.

Bogatą ofertę szlaków i ścieżek nordic walking, które zimą zamieniają się w trasy narciarstwa biegowego, ma też Płaskowyż Nałęczowski, słynny z najbardziej zagęszczonej sieci lessowych wąwozów w kraju. Działająca tu Lokalna Organizacja Turystyczna „Kraina Lessowych Wąwozów” dysponuje profesjonalnymi urządzeniami umożliwiającymi założenie śladu śniegowego w terenie, które są wykorzystywane przez okoliczne stacje narciarskie oraz inne instytucje aktywne w rozwijaniu turystyki zimowej.

 

Więcej o turystyce zimowej w Regionie Lubelskim: www.lubelskietravel.pl; www.lozn.org.pl