Lubelskie w gronie najlepszych!

Województwo lubelskie znalazło się w czołówce regionów, które najlepiej poradziły sobie z wykorzystaniem środków unijnych z lat 2007-2013. Dane podało Ministerstwo Finansów. Wynika z nich, że wydaliśmy ponad 127% środków dostępnych w poprzednim Regionalnym Programie Operacyjnym.

Wyliczenia przedstawił Serwis Samorządowy PAP powołując się na dane Departamentu Audytu Środków Publicznych w Ministerstwie Finansów. W rankingu wszystkich szesnastu Regionalnych Programów Operacyjnych, nasze województwo uplasowało się na 6 miejscu. W latach 2007-2013 wydaliśmy w sumie 127,08% budżetu RPO. – Ten wynik pokazuje, że efektywnie wykorzystaliśmy wynegocjowane z Komisją Europejską fundusze na rozwój województwa lubelskiego – zaznacza marszałek Sławomir Sosnowski.

Wysoka pozycja Lubelszczyzny potwierdza, że strategia dystrybucji funduszy europejskich z poprzedniego RPO, przyjęta przez władze województwa, sprawdziła się. Polegała m.in. na obniżeniu poziomu wsparcia w niektórych konkursach o dotację. Taka sytuacja miała miejsce, np. w konkursach dotyczących budowy i modernizacji dróg gminnych, gdzie dofinansowanie wynosiło 50% kosztów inwestycji. – W efekcie więcej samorządów skorzystało z unijnego wsparcia i poprawiło stan lokalnych dróg. Dlatego bez zmiany uzgodnionego w Brukseli budżetu RPO – 1,192 mld euro – zrealizowaliśmy więcej potrzebnych projektów. Nie byłoby to jednak możliwe bez większego zaangażowania finansowego ze strony beneficjentów, za co im teraz dziękuję – podkreśla marszałek województwa lubelskiego.

Na czele rankingu znalazło się województwo kujawsko-pomorskie. Podium uzupełniły województwa lubuskie i świętokrzyskie.