Lubelskie rowerem

Masz w planach wycieczkę rowerową i nie wiesz jaką trasę wybrać? Lubelskie trasy rowerowe to doskonały pomysł na aktywny wypoczynek. Czeka na Ciebie wiele ciekawych miejsc i zabytków, jakie oferuje lubelska kraina:

  • Nadbużański Szlak Rowerowy to oznaczona kolorem czerwonym trasa, przebiegająca przez wschodnią część województwa lubelskiego. Szlak biegnie z Janowa Podlaskiego do Hrubieszowa w sąsiedztwie rzeki Bug, wyznaczającej granicę Polski z Białorusią oraz Ukrainą. Na północnej części szlaku przejedziemy przez tereny Niziny Podlaskiej i Polesia Zachodniego, na południu odwiedzimy tereny Polesia Zachodniego i Wołyńskiego oraz Wyżyny Wołyńskiej. Tereny pogranicza obfitują w ciekawy misz-masz kulturowy, wyznaniowy i narodowościowy. To tu przenikają się kultury Wschodu i Zachodu. Dowodem na ich istnienie są znajdujące się na szlaku zabytkowe kościoły, cerkwie oraz zespoły dworskie. Na szczególną uwagę zasługują Sanktuaria w Pratulinie, Kostomłotach, Kodniu i Jabłecznej. Inną ciekawą atrakcją jest najstarsza państwowa stadnina koni czystej arabskiej krwi w osadzie Wygoda. Fanów wypoczynku nad wodą zapraszamy nad Jezioro Białe i zalew w Husynnem.
  • Szlak Rowerowy Lublin – Wola Uhruska znajduje się na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskiem. Ten obszar jest krainą jezior, bagien oraz torfowisk.  Teren charakteryzuje się prawdziwym bogactwem roślin i zwierząt. To szlak o małym stopniu trudności. Poradzą sobie z nim nawet początkujący. Trasa rowerowa zaczyna się od lubelskiego Ronda Berbeckiego na al. Andersa. Dalsza droga przebiega wzdłuż ulic – Koryznowej, Trześniowskiej i Wrzosowej, aż do ulicy Grodzkiego prowadzącej w kierunku Zawieprzyc. Na początku szlak biegnie od Wyżyny Lubelskiej oraz dolinami: Ciemięgi, Bystrzycy i Wieprza zmierzając na Polesie Lubelskie. Jadąc tym szlakiem przejedziemy przez Park Krajobrazowy „Pojezierze Łęczyńskie”, Poleski Park Krajobrazowy oraz Poleski Park Narodowy. Oprócz atrakcji przyrodniczo-krajobrazowych, znajdziemy także ciekawe miejsca dziedzictwa kulturowego. Najciekawsze z nich to: zespoły zamkowo-parkowe w Jakubowicach Murowanych i Zawieprzycach, dawne świątynie w Wereszczynie i Bystrzycy oraz zabytkowa cerkiew prawosławna w Hańsku. 
  • Szlak Rowerowy Kazimierz Dolny – Lublin to idealna propozycja dla osób, które poradzą sobie ze średnim stopniem trudności szlaku. Na szlaku znajdują się strome zjazdy i podjazdy. Trasa rozpoczyna się w Lublinie przy Rondzie Berbeckiego na al. Andersa, biegnąc dalej ścieżką rowerową przez ulicę M. Smorawińskiego, Kiepury, Kosmowskiej i Północną, aż do ul. Głównej. Dalej pojedziemy przez Wojciechów, Nałęczów, Wąwolnicę, Rąblowa, dolinę Potoku Witoszyńskiego i strumień Grodarz. Końcowym punktem trasy jest Kazimierz Dolny. Warto wiedzieć, że trasa rowerowa biegnie przez teren Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. To miejsce uchodzi za jeden z najstarszych tego typu rezerwatów w Polsce.
  • Szlak Rowerowy Kazimierz Dolny – Kraśnik to trasa rowerowa przebiegająca przez zachodnią część Wyżyny Lubelskiej. Poziom trudności jest średni. Jazda rozpoczyna się w Kazimierzu Dolnym przy ulicy Nadrzecznej i Plebanki. Następnie przejedziemy przez Płaskowyż Nałęczowski, przecina Równinę Bełżycką, zahaczając o Małopolski Przełom Wisły. Trasa biegnie przez Kotlinę Chodelską, a potem Wzniesienia Urzędowskie. Dalszy odcinek rozpoczyna się doliną Wyżnicy i Urzędówki, przez miejscowości miejscowości znane z tradycji garncarskich – Bęczyn i Urzędów. Na końcu ścieżka wraca do doliny Wyżnicy. Punktem końcowym jest Kraśnik.
  • Centralny Szlak Rowerowy Roztocza Kraśnik – Hrebenne to szlak, który wiedzie przez najbardziej znane obszary Roztocza. Obszar różni się od siebie budową geologiczną i różnorodnym krajobrazem, dlatego podzielony jest na Roztocze Zachodnie, Środkowe i Południowe. Ścieżka rowerowa prowadzi przez te trzy części. Zachodni obszar przebiega od Kraśnika, po Szczebrzeszyn i Zwierzyniec. Charakterystyczne dla tego terenu są widoki pól uprawnych tworzące „szachownice pól”. Bogata i różnorodna przyroda przyczyniła się do otworzenia tu Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. Roztocze Środkowe biegnie miedzy Zwierzyńcem a Tomaszowem Lubelskim. Obszar odznacza się wyjątkowo urozmaiconą rzeźbą terenu. Występują tu wapienne wzgórza z okazałymi lasami i obszarami pól uprawnych, które przeplatają się z dolinami. Roztocze Południowe znajduje się w znacznej części na terenie Ukrainy. Teren porastają lasy mieszane z zespołem roślinności zwanej buczyną karpacką. Nie brakuje tu również zabytkowych kościołów, cerkwi czy synagog. Przebieg szlaku: Kraśnik – Szczebrzeszyn – Zwierzyniec – Górecko Kościelne – Józefów – Susiec – Narol – Hrebenne