Lubelskie „Perły” w Poznaniu

Lubelscy wytwórcy tradycyjnej żywności mają kolejny powód do dumy. Podczas tegorocznych targów „Smaki Regionów” zdobyli aż pięć „Pereł”, prestiżowych, ogólnopolskich nagród przyznawanych za najlepsze regionalne smakołyki, a także „Klucz do Polskiej Spiżarni” za ich skuteczną promocję. Podczas uroczystej gali finałowej, która odbyła się 24 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, laureatom gratulował wicemarszałek Grzegorz Kapusta, doceniając ich wkład w kulinarny dorobek województwa.

– Żywność z naszego regionu od lat znajduje uznanie konsumentów z całej Polski, a przyznawane co roku nagrody potwierdzają wysoką jakość, smak i walory zdrowotne naszych produktów tradycyjnych – mówił wicemarszałek, podsumowując jednocześnie dotychczasowe sukcesy w konkursie. – Łącznie w Lubelskiem mamy już 46 wyrobów uhonorowanych „Perłą”, ale na pewno nie osiądziemy na laurach i nadal będziemy pracować przy promocji naszej regionalnej żywności.

Zdradźmy, jakie lubelskie smaki zasłużyły w tym roku na miano najlepszych „Pereł” w Polsce. Wśród nich są cztery produkty: bronicki salceson biały firmy M. Z. Kruk, Maria Kruk z Bronic k. Nałęczowa, ptysie z bitą śmietaną autorstwa Tomasza Machonia z Cukierni Staropolskiej z Lublina, a także oleje z Zabłocia Jolanty i Eligiusza Peciów, prowadzących Gospodarstwo Ekologiczne „Skarby Natury” z Zabłocia oraz polędwica z Wisznic wytwarzana przez Gminną Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska” w Wisznicach. Piątym „perłowym” smaczkiem okazała się potrawa karp w sosie grzybowym serwowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Janowic. „Klucz do polskiej spiżarni” za działania promocyjne na rzecz lokalnych produktów tradycyjnych trafił do Agaty Domżał, dyrektor biura Lokalnej Grupy Działania „Owocowy Szlak” z Opola Lubelskiego. Gratulujemy!

galeriaGALERIA