Lubelskie na TT Warsaw 2016

Trzy dni intensywnej pracy, wiele spotkań i rozmów z touroperatorami, dziennikarzami, ale także z mieszkańcami Warszawy i Mazowsza zainteresowanymi wypoczynkiem w Lubelskiem. Tak wyglądała promocja regionu podczas 24 Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw (24-26 listopada).

Atutem lubelskiej prezentacji było nowe stoisko z wielkoformatowymi fotogramami ilustrującymi różne formy turystyki w regionie: aktywną, kulturową, przyrodniczą, rodzinną. Co więcej, obok pracowników Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, obsługą stoiska zajęli się przedstawiciele partnerskich samorządów, instytucji i organizacji turystycznych: Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej, Centrum Informacji Turystycznej w Białej Podlaskiej, Chełmskiego Ośrodka Informacji Turystycznej, Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, Starostwa Powiatowego we Włodawie, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Poleskiego Parku Narodowego oraz Lokalnych Organizacji Turystycznych – „Gotania” w Hrubieszowie, „Roztocze” w Tomaszowie Lubelskim, „Kraina Lessowych Wąwozów” w Nałęczowie i „Polesie Lubelskie” w Okunince.

Dużym magnesem przyciągającym gości do naszego stoiska były cykliczne konkursy z wiedzy i skojarzeń z regionem oraz nowym rowerowym szlakiem Green Velo. Warszawiacy, poszukujący ciekawych miejsc na weekendowe wyjazdy, dopytywali przede wszystkim o nowe obiekty noclegowe w Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie i innych miejscowościach Powiśla, a także o ofertę zlokalizowanych tam stoków i stacji narciarskich (w Kazimierzu, Parchatce, Rąblowie i Celejowie). Okazuje się, że nasze stoki stały się już dość popularne wśród mieszkańców stołecznej aglomeracji, którzy chętnie przyjeżdżają tu z rodzinami na pierwsze narciarskie zjazdy, zanim wyruszą do górskich ośrodków.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, prowadzący na blisko 400-km odcinku przez Lubelskie, spowodował bardzo duże zainteresowanie nadgranicznymi terenami we Wschodniej Polsce i w Regionie Lubelskim. Najwięcej zapytań na warszawskich targach dotyczyło jednak nie rowerów a turystyki wodnej, w tym szczególnie spływów kajakowych po Bugu i jego dopływach oraz ośrodków sportów wodnych na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Wśród wielu dziennikarzy, jacy odwiedzili nasze stoisko byli m.in. przedstawiciele dziennika „Rzeczpospolita”, branżowego magazynu „Wiadomości Turystyczne” oraz Polskiego Radia Warszawa.

Warszawskie targi to jednak nie targi polskich regionów, miast i atrakcji turystycznych, ale przede wszystkim wielki kiermasz ofert turystyki zagranicznej, niejednokrotnie z bardzo egzotycznymi kierunkami, czego potwierdzeniem były prezentacje przygotowane przez ambasady Japonii, Indonezji, Tajlandii, Dominikany, Kuby, ale też Mołdawii i Rumunii, która była krajem partnerskim tegorocznego TT Warsaw. Ważnym punktem trzydniowego programu imprez towarzyszących targom była Multimedialna Strefa Turystyczna – Odkryj Polskę, przygotowana przez Polską Organizację Turystyczną i warszawskie Wydawnictwo Euro Pilot. Duże wrażenie zrobiła też promocja agroturystyki i turystyki wiejskiej, przygotowana wspólnie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”.
Ciekawym regionalnym akcentem, poza stoiskiem Województwa Lubelskiego, była prezentacja Cerkwi Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, podsumowująca kilkuletni projekt „Wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe – konserwacja, renowacja, digitalizacja zabytkowych cerkwi”, finansowany przy wsparciu środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (NMF). W ramach projektu odrestaurowano zabytkowe zespoły cerkiewne w: Dołhobyczowie, Hrubieszowie, Kobylanach, Lublinie, Sławatyczach, Szczebrzeszynie i Tomaszowie Lubelskim (wszystkie w woj. lubelskim) oraz w Białowieży i Grabarce (w woj. podlaskim).

galeriaGALERIA