Lubelskie na majówkę

Długi weekend skłania do wyjścia z domu nie tylko z okazji oficjalnych uroczystości, takich jak Święto Konstytucji czy Dzień Flagi. W Lubelskiem możemy znaleźć wiele różnorodnych propozycji spędzenia wolnego czasu. Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa! 

NA ROWERZE

3 maja odbędzie się rajd otwierający turystyczny sezon rowerowy, na który zapraszają marszałek województwa lubelskiego i wójt gminy Milejów. Impreza ma charakter otwarty. Rajd prowadzi malowniczą trasą, około czterdziestokilometrową, nad Wieprzem. Zbiórka chętnych o godz. 9 przy Gminnym Ośrodku Kultury w Milejowie. Zakończenie rajdu ok. godz. 15 w Ośrodku Rekreacyjnym Stowarzyszenia Turystyki Aktywnej w Jaszczowie. Organizatorzy przewidują turystyczną biesiadę z kuchnią polową i piosenką przy ognisku. Zgłoszenia i szczegółowe informacje: www.nadwieprzem.org

W sobotę 6 maja na drugą rowerową imprezę zaprasza Stowarzyszenie Turystyki Aktywnej.  Będzie to rajd „Na spotkanie kajakarzy”, towarzyszący regionalnemu otwarciu sezonu kajakowego. Więcej: www.nadwieprzem.org

NA KAJAKU
Od 30 kwietnia do 5 maja zaplanowano sześć imprez w ramach IX wiosennego spływu kajakowego rzekami Polesia „Powitanie bobrów”.

  • 30 kwietnia – spływ na trasie Tarasiuki – Różanka (19 km) rzekami: Tarasienka, Włodawka, Bug,
  • 1 maja – spływ szlakiem bobrów poprowadzi rzeką  Włodawką z Wytyczna do Suchawy (18 km), 
  • 2 maja kajakarze popłyną rzekami Krzewianka i Włodawka, na trasie Szcześniki – Adamki (16 km), 
  • 3 maja uczestnicy spływu przepłyną trasę Ruda – Wola Uhruska, o długości 16 km na rzece Uherce, a końcowy odcinek na Bugu, 
  • 4 maja to przygoda na granicznym Bugu, na trasie Wola Uhruska – Zbereże (21 km),
  • 5 maja popłyniemy z Wołczyn do Orchówka k. Włodawy (19 km). Imprezę organizują: Starostwo Powiatowe we Włodawie, PTTK Włodawa, Towarzystwo Popularyzacji Piękna Polesia oraz Centrum Turystyki Aktywnej „Kajaki 4u” we Włodawie.

Informacje:  www.splywybugiem.eu

6 maja z okazji regionalnego otwarcia sezonu kajakowego, na malowniczym odcinku Wieprza, uczestnicy pokonają kilkunastokilometrową trasę.  W programie przewidziano dwa spływy: Trawniki – Jaszczów (15 km) i Siostrzytów – Jaszczów (10 km). W sobotnie popołudnie, po zakończeniu spływów, odbędzie się turystyczna biesiada w Ośrodku Rekreacyjnym Stowarzyszenia Turystyki Aktywnej w Jaszczowie. Imprezę organizuje Stowarzyszenie Turystyki Aktywnej w Jaszczowie przy wsparciu Województwa Lubelskiego i Gminy Milejów.

Szczegółowy program i zgłoszenia: www.nadwieprzem.org

SPOTKANIA NA GRODZISKU

Pasjonujące Spotkania z Archeologią proponuje w czasie majowego weekendu Muzeum Nadwiślańskie w swoim skansenie archeologicznym „Grodzisko Żmijowiska” nad Chodelką.

  • Od soboty 29 kwietnia do środy 3 maja (w godz. od 10 do 16) będzie można uczestniczyć w otwartych pokazach i zajęciach przybliżających życie dawnych Słowian zamieszkujących grodzisko w X wieku. Archeolodzy w jednej z chat zrekonstruują piec kuchenny z gliny i kamienia.
  • 29 i 30 maja w grodzisku będzie można spotkać specjalistów od broni miotanej, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą o tajnikach dawnego łowiectwa, pozwolą też spróbować sił w strzelaniu z łuku.
  • 30 kwietnia i 1 maja animatorzy z Opolskiego Centrum Kultury zaproszą do uczestnictwa w grze terenowej, osadzonej w świecie magów i czarnoksiężników ze słowiańskiej wczesnośredniowiecznej wioski.
  • Od 1 do 3 maja w grodzisku gościć będą naukowcy z Warszawy, specjalizujący się w archeologii doświadczalnej i rekonstrukcji historycznej. Przywiozą ze sobą warsztat brązowniczy, tokarkę do obróbki drewna oraz spory zapas tataraku i korzeni sosny, z których wyplatać będą buty „łapcie”. Wstęp na wszystkie zajęcia w grodzisku jest wolny – szczegółowy program: www.mnkd.pl/spotkania-z-archeologia-29-kwietnia-3-maja-2017