Lubelskie dziedzictwo kulinarne w Nałęczowie

Na jeden dzień Nałęczów stał się stolicą smaków województwa lubelskiego. W sobotę 11 sierpnia na placu przed Nałęczowskim Ośrodkiem Kultury spotkali się producenci regionalnych pyszności z naszego regionu, by zaprezentować swoje wyroby w ramach XVIII regionalnej edycji ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” (NKD). Konkursowi, jak co roku, towarzyszyły pokazy, kiermasz i, co najważniejsze, degustacje lubelskich specjałów.

Na kiermaszowych stoiskach pojawiła się niemal setka frykasów mogących zadowolić najwybredniejszego smakosza, w tym rozmaitość tradycyjnie odymionych wędlin, świeżutkiego pieczywa, własnoręcznie odciskanych serów oraz miodów z własnej pasieki i soków z własnej spiżarni. Słowem, dla każdego coś dobrego.

Oprócz bogatej oferty „zakupowej” przygotowanej przez regionalnych producentów, podczas finału NKD w Nałęczowie na smakoszy czekały też wyborne „gratisy”, czyli degustacje tradycyjnych frykasów, których przygotowania na oczach publiczności podjął się wicemarszałek województwa Grzegorz Kapusta. Przy wsparciu kuchmistrzów ze Stowarzyszenia Lubelskich Kucharzy (Barbary Fatygi, Agnieszki Filiks i Jacka Jakubczaka) ugotował on forszmak lubelski, a dzięki pomocy mistrzyni cukiernictwa Renaty Głaz z Cukierni „Staropolska” w Lublinie – upiekł marchwiaka z makiem. Swoje kulinarne umiejętności pokazała też sekretarz województwa Anna Augustyniak, która razem z dziećmi przygotowała oryginalne burgery na bazie naszego słynnego cebularza lubelskiego. A wszystko po to, aby nie tylko promować kulinarne dziedzictwo naszego regionu, ale i wesprzeć branżę lokalnych wytwórców.

Produkt regionalny przestał być dzisiaj już tylko hobby bazującym na przepisach naszych babć odnalezionych w pamiętnikach czy starych książkach kucharskich. Obecnie to pomysł na biznes, na tworzenie dodatkowych dochodów i miejsc pracy na terenach wiejskich – podkreśla wicemarszałek Grzegorz Kapusta. – Rejestracja wyrobu na Liście Produktów Tradycyjnych i udział w naszych wydarzeniach promocyjnych, takich jak np. konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” ułatwia poruszanie na lokalnym czy regionalnym rynku żywności. Mamy liczne przykłady osób, które po kilku latach hobbystycznego podejścia do produktów regionalnych przekształciły je w dochodową działalność gospodarczą. Zarabiają na tym dzisiaj nie tylko koła gospodyń wiejskich na festynach czy dożynkach, ale także małe przedsiębiorstwa oraz duże zakłady produkcyjne i przetwórcze, jak na przykład spółdzielnie mleczarskie i zakłady mięsne w naszym województwie, które z powodzeniem wprowadzają do swojego portfolio wyroby lokalne, bardzo często rejestrując je także na Liście Produktów Tradycyjnych.

I właśnie gros takich specjałów odwiedzający kiermasz mogli zakupić, a jurorzy konkursu – ocenić.  Komisja oceniająca ponad dziewięćdziesiąt (!) regionalnych produktów żywnościowych, zgodnie z regulaminem przyznała tylko pierwsze miejsca w wyznaczonych podkategoriach oraz wyróżnienia.

Produkty regionalne POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO

 1. Produkty i przetwory mięsne
  I miejsce – bronicka szyneczka w skórze, Maria Kruk, M. Z. Kruk, Bronice
  Wyróżnienie – frykas kodeński – pasztet wątróbkowy, Danuta Pietrusik i Paulina Pietrusik, „Frykasy z Kodnia”, Kodeń
 1. Produkty i przetwory z ryb
  I miejsce – ryba w soli, Teresa Puzia, Koło Aktywnych Kobiet, Łobaczew Mały
 1. Produkty mleczne
  I miejsce – ser z ziołami dojrzewający, Dorota Szewczak Moń, Gospodarstwo Ekologiczne, Krupe
  Wyróżnienie – maślanka naturalna, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, Bychawa
  Wyróżnienie – masło Ekstra z Michowa, Spółdzielnia Mleczarska Michowianka, Michów
 1. Miody
  I miejsce – miód malinowy z maliny jesiennej, Ireneusz Kwaśniak, Pasieka Malinowa Kraina, Karczmiska
  Wyróżnienie – miód malinowy, Adam Boguta, Bochotnica Kolonia

Produkty regionalne POCHODZENIA ROŚLINNEGO

 1. Przetwory owocowe
  I miejsce – konfitura jabłkowa, Anna Dudziak, Wandalin
  I miejsce – konfitura różana z Końskowoli, Aleksandra Mazurkiewicz, Stara Wieś
 1. Przetwory warzywne – nie przyznano nagród
 2. Produkty zbożowe
  I miejsce – szczodraki, Nowicka Urszula, Pracownia Kulinariów Regionalnych, Perkowice
  I miejsce – pełnoziarniste mąki z Zabłocia, Jolanta Pecio, Gospodarstwo Skarby Natury, Zabłocie
 1. Wyroby cukiernicze
  I miejsce – szarlotka razowa żytnia, Bar Cukierniczy, Maria Siej, Lubartów
  Wyróżnienie – ekologiczna czekolada deserowa z maliną, Tomasz Machoń, Cukiernia Staropolska, Lublin
  Wyróżnienie – sernik z malinami, Anna Obel, Stowarzyszenie Kobiet Nowoczesna Gospodyni, Świdno

NAPOJE regionalne

 1. Napoje bezalkoholowe
  Nagroda Marszałka za najsmaczniejszy produkt – sok z czarnego bzu, Marianna Płachta, Gospodarstwo Agroturystyczne Gościniec nad Wieprzem, Kośmin
 1. Napoje alkoholowe
  I miejsce – nalewka z mirabelek, Marcin Koniarz, Opole Lubelskie
  Wyróżnienie – Krambambula, Jolanta Dobrzyńska, Lasy

INNE produkty regionalne
I miejsce – pieróg urzędowski, Małgorzata Solis, Mikołajówka
Wyróżnienie – pierogi smażone z gęsiną, Wojciech Zaniewicz, Allnet sp. z o.o., Międzyrzec Podlaski

Nominacje do ogólnopolskiego tytułu „PERŁA 2018”:

 • twaróg tłusty klinek tradycyjny – Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, Bychawa
 • twarożek Babuni półtłusty z Michowa – Spółdzielnia Mleczarska Michowianka, Michów
 • miód akacjowo-malinowy, Ireneusz Kwaśniak, Pasieka Malinowa Kraina, Karczmiska
 • musztarda – Danuta Pietrusik i Paulina Pietrusik „Frykasy z Kodnia”, Kodeń
 • naleweczka gruszkówka z Kraśnika – Janina Bańka, Kraśnik
 • jabłecznik – domowy cydr – Frux Solis, Małgorzata Solis, Mikołajówka
 • kakory – Jolanta Gawryluk, Koło Aktywnych Kobiet, Łobaczew Mały

Spróbowanie i ocena czternastu zestawów obiadowych było zadaniem drugiej komisji tzw. „gastromonicznej”. W tej kategorii najwyżej oceniono zestaw obiadowy złożony z barszczu czerwonego z malinami i grochem oraz filetu z pstrąga podanego z pęczakiem, warzywami i szyjkami rakowymi Stowarzyszenia „Sokowirówka” z Poniatowej (I miejsce i dodatkowo nominacja dla filetu z pstrąga do tytułu „Perła 2018”). Tuż za nim uplasowały się: zupa tatarska „Łagman” i pierogi tatarskie pieczone „Cybulniki” Jolanty Gawryluk i Teresy Puzia z Koła Aktywnych Kobiet z Łobaczewa Małego. Na trzecim miejscu podium znalazły się z kolei żur z twarogiem krasnostawskim i żeberka duszone z cebulką, ziemniakami i buraczkami, którą jurorom zaserwowała Restauracja Krasna Chata w Izbicy prowadzona przez Agencję Rozwoju Lokalnego. Wyróżnienie trafiło do Restauracji Stary Młyn z Bełżyc prowadzonej przez przedsiębiorstwo Usługi i Gastronomia JOLSTEF za rosół z kostką z kaszki manny oraz szponder wołowy z musztardą pomidorową i kluskiem, a nagroda dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska UMWL do Witolda Grudzińskiego ze Słodkowa Drugiego za krem grzybowy z grzankami serwowany w duecie ze słodkowską kapustą z grzybami.

Nagrody ufundowane przez marszałka województwa lubelskiego wręczyli laureatom: wicemarszałek Grzegorz Kapusta, sekretarz województwa Anna Augustyniak oraz zastępca dyrektora DRiŚ Katarzyna Kremeś. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniły koncerty Kapeli Ludowej z Gorzkowa.

Finał konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” zorganizowali: Sławomir Sosnowski – Marszałek Województwa Lubelskiego, Andrzej Ćwiek – burmistrz Nałęczowa oraz Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Krzysztof Hetman – poseł do Parlamentu Europejskiego.

Przedsięwzięcie współfinansowane
ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach projektu pt. „Marketing Gospodarczy Województwa Lubelskiego”

galeriaGALERIA