Lubelski znów najpiękniejszy!

Rękodzieło mistrzyń z województwa lubelskiego zdobyło tytuł najpiękniejszego wieńca podczas tegorocznej edycji Dożynek Prezydenckich w Spale. Nagrodę z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej delegacja z Gęsiej Wólki w gminie Kłoczew odebrała w minioną niedzielę, 11 września. To nie pierwszy taki sukces lubelskich artystów ludowych. Na prezydenckim podium w poprzednich latach znajdowały się już zbożowe arcydzieła z Moszczanki, Stężycy i Garbowa (ten ostatni również na pierwszym miejscu). Dożynkowe sukcesy odnotowaliśmy też na polu promocji, prezentując tym razem pyszną kuchnię, rękodzielnictwo oraz folklor ziemi kłoczewskiej.

Prezentacja województwa, przygotowana przez Departament Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, odbywała się na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu: zarówno w miasteczku regionów, jak też na scenie, gdzie zaplanowano występy zespołów ludowych. Dla zwiedzających przygotowaliśmy paletę różnorakich atrakcji – od cieszących oko i wzbudzających spore zainteresowanie pokazów wyrobu koszy wiklinowych Mariusza Baryczki z Góry Puławskiej, po degustację smakowitych kąsków kłoczewskiej kuchni tradycyjnej. Oprócz serdeczności wystawców, do odwiedzenia naszych ekspozycji kusiła też muzyka serwowana przez zespół ludowy „Czerniczanki z Kapelą”, działający od 2013 r. przy Stowarzyszeniu Inicjatyw Wiejskich „Wspierajmy się” w Czernicu w gminie Kłoczew. Zespół zaprezentował w Spale repertuar pieśni ludowych, w tym tych wykonywanych gwarą. Nic więc dziwnego, że lubelski namiot był oblegany przez gości. Tegorocznym hitem okazał się jednak dożynkowy wieniec, za który grupa wieńcowa z Gęsiej Wólki otrzymała nie tylko gratulacje notabli, ale i pokaźną sumę 10 tys. zł.

Autorkami zwycięskiego wieńca są panie: Teresa Celej, Genowefa Kowalczyk, Anna Sochacka, Krystyna Błażejczyk, Zofia Celejewska, Teresa Gral i Irena Paterek. Kunszt mistrzyń spod Kłoczewa docenili rok temu jurorzy konkursu szczebla wojewódzkiego, premiując ich dzieło pierwszą nagrodą. Zwycięstwo to otworzyło im z kolei drogę do startu w konkursie prezydenckim. Jak czytamy na stronie internetowej → kloczew.eurzad.eu, tegorocznym przygotowaniom do wyjazdu do Spały towarzyszyło ogromne zaangażowanie Stowarzyszenia z Gęsiej Wólki i innych działających na terenie gminy, Gminnego Ośrodka Kultury, zespołu „Czerniczanki z Kapelą” i pracowników urzędu gminy.

– Wszystkim zależało, by wypaść jak najlepiej – mówi Teresa Celej, prezes Stowarzyszenia. – Na naszej grupie wieńcowej spoczywał zaszczyt i odpowiedzialność reprezentowania nie tylko gminy i powiatu, ale całego województwa. Praca nad wieńcem wymagała wiele czasu, przygotowań, przemyśleń, a także dobrej organizacji – podkreśla współautorka dożynkowego sukcesu.
Potem wszystko potoczyło się jak po maśle. W sobotę, 10 września, uczestnicy konkursu wieńcowego ze wszystkich województw zaprezentowali pierwszej damie, Agacie Kornhauser-Dudzie, szesnaście ponadmetrowych wieńców powstałych z tegorocznych plonów – m.in. żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, gryki, lnu, kukurydzy, jarzębiny, ziół, traw, owoców, warzyw i kwiatów. W wyborze najładniejszego pomogła jej komisja w składzie: Barbara Fedyszak-Radziejowska, Wiesława Bogurat – etnograf i muzealnik, Dariusz Kowalczyk – wicestarosta tomaszowski, Michał Pająk – etnograf oraz Marzena Małyska – ekspert w Kancelarii Prezydenta RP (sekretarz komisji). Jurorzy dokonali oceny wieńców w oparciu o zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki wykonania; różnorodność użytych materiałów naturalnych; walory estetyczne; ogólny wyraz artystyczny – nawiązujący formą dotradycyjnych wieńców dożynkowych czy sposób prezentacji wieńca (stroje grupy wieńcowej i ośpiewanie). Nasz lubelski wieniec pięknie zaprezentował w Spale zespół „Czerniczanki z Kapelą” w składzie: Agnieszka Galińska, Teresa Kania, Grażyna Zawadzka, Iwona Przybysz, Halina Babik i Marianna Zaręba.

Najbarwniejszą częścią dożynek było niedzielne przejście korowodu dożynkowego z kościoła na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie na scenie odbyła się część oficjalna imprezy. Tu nasi artyści koncertowo prezentowali dziedzictwo kulturalne lubelskiej wsi, święcili konkursowe triumfy i odbierali gratulacje z rąk pierwszej damy. Para prezydencka spotkała się z naszą delegacją nie tylko na estradzie, ale także na stoisku regionalnym. Dostojnych gości witał i częstował lokalnymi specjałami gospodarz lubelskiej ekspozycji – wicemarszałek województwa Grzegorz Kapusta.
Przypomnijmy, że tradycja ogólnopolskich dożynek prezydenckich sięga 1927 roku. Ignacy Mościcki miejscowość tę uznawał bowiem za szczególnie ulubione miejsce wypoczynku, a zarazem pracy. Po reaktywowaniu imprezy w 2000 roku, przez jeden wrześniowy weekend, co roku pełni Spała funkcję rolniczej stolicy Polski. Również i tegoroczne święto kultury wiejskiej ściągnęło do Spały tysiące rolników, wiejskich artystów i miłośników folkloru.

galeriaGALERIA