Lubelska premiera filmu „U siebie”

Pełnometrażowy dokument, opowiadający o przerwanej karierze piosenkarskiej Michała Hochmana, związanego z Lublinem i Kazimierzem Dolnym, miał swoją ogólnopolską premierę 12 marca w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W środę 28 marca odbędzie się premiera lubelska.

Film, w reżyserii Agnieszki Arnold, zrealizowany został przez warszawską wytwórnię Water Color Studio w partnerstwie z Województwem Lubelskim, Państwowym Instytutem Sztuki Filmowej oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Twórcy filmu współpracowali też z: Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Ośrodkiem Brama Grodzka Teatr NN oraz lubelskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

Znaczna część materiału filmowego została nakręcona w naszym regionie, m.in. w Lublinie, Kazimierzu Dolnym, Piaskach. Z tymi miastami związany był główny bohater filmu, którego rodzina Hochmanów i Pottermanów pochodziła z Chełma i Siedliszcza. Michał Hochman zadebiutował w latach 60. w popularnej radiowej audycji „Mikrofon dla wszystkich”, później nagrywał dla Programu III Polskiego Radia. Wówczas wylansował przebój „Konik na biegunach”, spopularyzowany w latach 90.  przez Urszulę. Karierę dobrze zapowiadającego się artysty przerwały wydarzenia z marca 1968 roku, w wyniku których Michał Hochman, podobnie jak tysiące polskich obywateli pochodzenia żydowskiego, musiał opuścić kraj. Na stałe wyjechał do Nowego Jorku. Wprawdzie później przyjeżdżał wielokrotnie do Polski, ale już nigdy nie był u siebie.

Jak zaznaczają twórcy filmu,  opowiada on, na przykładzie losów jednego człowieka, o długotrwałych efektach tragicznych wydarzeń sprzed 50 lat, gdy obywatele kraju musieli go opuścić bez prawa powrotu. Tylko dlatego, że tak postanowiły władze, które w walce o swoje przetrwanie sięgnęły po prowokację, znajdując wrogów państwa i narodu w Polakach żydowskiego pochodzenia. Ta przymusowa emigracja była bardzo dotkliwa dla wielu ludzi, którzy z trudem zbudowali normalne życie po koszmarze wojny i holokaustu. A dla młodego artysty brutalne wykorzenienie wiązało się z utratą tożsamości i przerwaniem dopiero co rozpoczętej kariery.

Film „U siebie” powstał w 50. rocznicę Marca’68 i będzie prezentowany zarówno w Polsce, jak i za granicą, m. in. w USA, Izraelu, Niemczech i wielu krajach Europy Zachodniej. Producenci zabiegają też o emisję w telewizji publicznej.

Na lubelskiej premierze 28 marca 2018 roku, w sali kinowej Centrum Spotkania Kultur, gościć będą: reżyserka i autorka scenariusza Agnieszka Arnold, autor zdjęć Witek Orski, autor muzyki Adam Abramek, producenci Sławomir Jóźwik i Maria Krauss oraz główny bohater dokumentu Michał Hochman. Będą też przedstawiciele partnerów filmu, dziennikarze, filmowcy, naukowcy i studenci.