Lubelska ekologia w Łodzi

X edycja Międzynarodowych Targów Żywności Ekologicznej i Naturalnej „Natura Food” w Łodzi (13-15 października br.) zakończyła się sukcesem producentów z naszego regionu. W konkursie „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” w kategorii „ekologiczne gospodarstwo towarowe” pierwsze miejsce zajęli Barbara i Piotr Banasiowie z Ostrówka, natomiast w kategorii „ekologia-środowisko” wyróżniono Renatę Skowronek z Żółkiewki. Złotym Medalem „Natura Food 2017” uhonorowano firmę „Krautex-Bogusław Domański” z Łopiennika Górnego za produkt ziołowy „mieszanka Heli”.

Na łódzkiej ekspozycji nie zabrakło również lubelskiego stoiska, gdzie goście targów mieli okazję popróbować ekologicznej żywności. Swoje smakowitości zaprezentowali: Robert Janowski z paletą olejów tłoczonych na zimno, firma „Wasąg” produkująca wędliny ekologiczne, „Frux Solis- Małgorzata Solis” z cydrem, dżemami, sokami i syropami owocowymi, słodyczami częstował Tomasz Machoń, Grzegorz Maryniowski oferował naturalne soki z jabłek, cydr i marynowane szparagi a Maria Siej tradycyjne wyroby cukiernicze. Branżę zielarską reprezentowali firma „Krautex-Bogusław Domański” i „Tymiankowy Smak Fajsławic”.

Zdrowa żywności stanowi coraz szerszy segment rynku produktów spożywczych, co skłania producentów rolnych i przetwórców do transformacji procesów produkcji. Nie zniechęca ich restrykcyjny proces certyfikacji, o czym świadczy znacząca ilość ponad dwóch tysięcy podmiotów z Lubelskiego, które produkują ekożywność.

galeriaGALERIA