Kolejne umowy na rewitalizacje miast podpisane

Szykują się nowe inwestycje w miastach województwa lubelskiego. W ostatnich dniach podpisane zostały umowy, dzięki którym Puławy, Janów Lubelski, Parczew, Opole Lubelskie, Świdnik i Włodawa otrzymają dodatkowe pieniądze z funduszy europejskich.  Projekty dofinansowane zostały w ramach Działania 13.3- Rewitalizacja obszarów miejskich Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Puławy są bogatsze o ponad 11 mln zł. Pieniądze popłyną do miasta z Regionalnego Programu Operacyjnego. Środki unijne pozwolą na przebudowę skateparku, budowę kilku placów zabaw i boisk przy przedszkolu i szkołach podstawowych oraz poprawę stanu dróg i chodników, m.in. przy ul. Norwida. Będzie też bezpiecznej i czyściej. Czujne kamery miejskiego monitoringu pojawią się w nowych miejscach. Do tego na os. Wólka Profecka przybędzie ławek i koszy na śmieci. Całkowity koszt inwestycji to blisko 28 mln zł.

Odnowienie rynku i parku Misztalec oraz nowy budynek dworca autobusowego. To najważniejsze elementy projektu rewitalizacyjnego w Janowie Lubelskim. To nie koniec dobrych wiadomości. Rodzice ucieszą się z nowego przedszkola, który powstanie w przebudowanym gimnazjum przy ul. Ogrodowej. Swój kont znajdą też starsi i samotni mieszkańcy. Specjalne dla nich w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej – Senior + władze samorządowe uruchomią Dzienny Dom Opieki. W centrum Janowa będzie można swobodnie zaparkować, dzięki nowym miejscom parkingowym. Wszystkie zmiany są efektem unijnego projektu. Dofinansowanie to aż 9 mln zł. Ponad 1 mln zł dorzucił jeszcze budżet państwa. W sumie inwestycja jest warta 16 mln zł.

Podpisana została również umowa z miastem Parczew, które zyskało ponad 8 mln zł z funduszy europejskich. Dzięki dotacji na Placu Wolności powstanie skwer z fontanną. W parku przy ul. Ogrodowej i Kościelnej pojawią się nowe alejki, ławki i roślinność. Nad bezpieczeństwem mieszkańców będzie czuwać nowoczesne studio wizyjne. Remontu doczeka się jadłodajnia, a przy szpitalu miasto wybuduje przestronny parking. Wszystkie prace zakończą się pod koniec listopada 2021 roku. Pochłoną blisko 14 mln zł, w tym 85% to środki unijne. Kolejne 10% dołożył również budżet państwa.

Rewitalizacja w Opolu Lubelskim obejmie zagospodarowanie terenu wokół ul. Stary Rynek, Kościelnej, Piekarskiej i Męczenników Getta. Lifting przejdą też Małpi Gaj i plac studzienny przy ul. Strażackiej. W mieście powstaną centra aktywności lokalnej i usług społecznych. Wszystkie prace zakończą się do końca listopada 2021 roku. W sumie będą kosztować ponad 11 mln zł.

Trwa remont i przebudowa Placu Konstytucji 3-go Maja w Świdniku. Przestrzeń przy budynku Miejskiego Centrum Usług Socjalnych zmieni się w artystyczny ogród. Obecna w nim muszla koncertowa zyska lepszą konstrukcję i nowe zadaszenie. Plan rewitalizacji Świdnika sięga jeszcze dalej. Zakłada m.in. remont Miejskiego Ośrodka Kultury. Po odnowieniu w budynku przy ul. Wyszyńskiego 14 znajdzie się miejsce do organizowania wydarzeń tanecznych, akrobatycznych, teatralnych i innych imprez kulturalnych.

Dzięki blisko 8 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego zmieni się otoczenie zabytkowego rynku i okolicznych ulic we Włodawie. Wyremontowana zostanie m.in. ul. Kościuszki. Unijny projekt warty niemal 18,5 mln zł pozwoli też na utworzenie Powiatowego Centrum Usług Społecznych. Centrum zaopiekuje się mieszkańcami zagrożonymi marginalizacją i wykluczeniem społecznym.

Rynek Starego Miasta w Kraśniku zacznie tętnić nowym życiem. Plac w samym sercu miasta zyska nową nawierzchnię. Pojawią się: oszczędne oświetlenie LED i monitoring poprawiający bezpieczeństwo. Na rynku i przyległych ulicach przybędzie zieleni. Dużo zmieni się też w budynku przy ul. Kościuszki 26. Dzięki kapitalnemu remontowi w obiekcie powstaną, m.in izba pamięci, filia biblioteki publicznej, sale wielofunkcyjne, klub seniora, stowarzyszenia młodzieżowe oraz NZOZ Rodzina i kawiarnia. Za ponad 11 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich i budżetu państwa w Kraśniku zacznie działać też centrum przesiadkowe miejskiej komunikacji, a pobliski skwer zmieni się w sportową arenę. Będzie w nim miejsce m.in. na  mini skate park, rowerowy plac zabaw i siłownię pod chmurką. Zimą tym miejscu będzie można pojeździć na łyżwach.

 

Pozdrawiam

galeriaGALERIA