Jubileusz Bialskiego Zakładu Karnego

W miniony piątek 15 lutego odbyły się obchody 120-lecia istnienia Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej, połączone z obchodami święta Służby Więziennej okręgu lubelskiego.

Podczas uroczystości nadano odznaczenia Ministra Sprawiedliwości za zasługi w pracy penitencjarnej oraz wyróżnienia 100-lecia polskiego więziennictwa i stopnie awansu. Uroczystości poprzedziła msza św.  z udziałem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy w kościele św. Antoniego. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Na wydarzeniu Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego reprezentował Wicemarszałek Dariusz Stefaniuk.

Cecha charakteru, jaką powinien posiadać funkcjonariusz służby więziennej to przede wszystkim duża odporność na stres. Pracujemy z określonego rodzaju ludźmi, którzy poprzez popełnienie przestępstwa zostali wykluczeni ze społeczeństwa. W mojej dotychczasowej pracy wiele było sytuacji, w której trzeba było zachować zimną krew. Jedną z nich była próba samobójcza jednego z więźniów we włodawskim zakładzie, która niestety zakończyła się śmiercią więźnia. Byłem świadkiem całego tego zajścia, reanimacji, bardzo traumatyczna sytuacja dla wszystkich, którzy to widzieli– opowiada ppłk Damian Frańczak, dyrektor bialskiego zakładu karnego.

Historia zakładu jest długa i bogata – w końcu więzienie w Białej Podlaskiej obchodzi w tym roku 120 lat. Początkowo do celów więziennych  służyły podziemia Parku Radziwiłłowskiego, jednak pogarszajacy się stan nie pozwalał na jego dłuższe użytkowanie. Rosyjski zaborca podjął więc decyzję o wybudowaniu nowego budynku na północno-wschodnim wówczas krańcu miasta.

Budowa więzienia trwała od 1896 roku przez dwa lata. Więzienia w Białej Podlaskiej zostało otwarte w roku 1898. W zakładzie znajdowało się wtedy 81 miejsc dla kobiet i mężczyzn.

Obecnie jednostka w Białej Podlaskiej może pomieścić 270 skazanych, a jej oddział zewnętrzny w Zabłociu – 125.

galeriaGALERIA