Jarmark Jagielloński

Od 12 do 15 sierpnia zapraszamy na Jarmark Jagielloński. Na przybyłych czekać będzie wiele atrakcji. Warsztaty robienia pisanek, pająków czy serów kwasowych, nauka tańca, koncerty polskich i zagranicznych gwiazd oraz tradycyjnie kilkudziesięciu wystawców na jarmarku. Zapraszamy!

W tym roku motywem przewodnim będzie pisankarstwo. Wystawcy zaprezentują pisanki z różnych regionów Ukrainy pochodzące ze zbiorów Narodowego Centrum Kultury Ludowej „Muzeum Iwana Honczara”, czy inspiracje pisanką i jej symboliką Darii Alioshkiny ukazane w niezwykłych wycinankach.

Dla fanów muzyki również nie zabraknie atrakcji.  Specjalnym wydarzeniem będzie koncert, w którym spotkają się wybitni artyści polskiej sceny muzycznej z mistrzami muzyki tradycyjnej. Wystąpią między innymi Kayah i Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała, Michał Urbaniak i Kapela Romana Wojciechowskiego, Antoni „Ziut” Gralak i Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Włodek Pawlik i Janina Chmiel z Kapelą Butrynów. Pojawi się także legendarna rumuńskia grupa Taraf de Haïdouks, której muzyka, oparta przede wszystkim na brzmieniu akordeonów, cymbałów i skrzypiec, porywa do tańca. Odbędzie się również koncert zespołu Radio Cos z Hiszpanii wykonującego muzykę galicyjską.

Podczas Jarmarku odbędą się uwielbiane przez wszystkich nocne potańcówki, na których zagrają m.in. Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Kapela Jana Fokta, Chłopcy z Nowoszyszek, Wędrowiec czy Kapela Lipców z Wygnanowa.

Nie zabraknie też warsztatów sztuki i rzemiosł tradycyjnych, warsztatów tańca prowadzonych przez Piotra Zgorzelskiego, czy warsztatów o dzikich jadalnych roślinach prowadzonych przez etnobotanika Karola Szurdaka. Niezwykłe Jarmarkowe Podwórko zaprosi całe rodziny do międzypokoleniowej podróży po tradycyjnych grach i zabawach. Weźmiemy udział w specjalnych wycieczkach tematycznych, wysłuchamy opowieści dawnego Lublina i zobaczymy m.in. wystawę „Czas jarmarków”.