II Świdnik Air Festival – konferencja prasowa

Do Świdnik Air Festival zostało już tylko kilka dni. Podczas konferencji prasowej organizatorzy podsumowali przygotowania do wydarzenia i przedstawili nowego partnera imprezy – Województwo Lubelskie. 

– Wchodzimy w ostatnią fazę przygotowań do najtrudniejszej imprezy jaką organizujemy w naszym mieście. Na tym etapie pracuje przy wydarzeniu około 350 osób. Są to przedstawiciele miejskich instytucji, ale także naszych partnerów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, PZL-Świdnik oraz Portu Lotniczego Lublin – mówiła Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Dzisiaj dołącza do nas województwo lubelskie. Mamy nadzieję, że to wydarzenie będzie promowało nie tylko nasze miasto, ale cały region. Przypomnę tylko, że pierwszą edycję odwiedziło 50 tys. widzów i to nie tylko z Lubelszczyzny, ale z całego kraju.

Województwo lubelskie wesprze wydarzenie finansowo i promocyjnie.

– Świdnik to lotnicza duma regionu lubelskiego, ale również całej Polski. Dlatego z przyjemnością weźmiemy udział w wydarzeniu, jako jego partner – mówił Michał Mulawa, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego. – Samo miasto, ale również lotnictwo związane z Lubelszczyzną jest naturalnym elementem promocji naszego regionu. Poprzez takie imprezy jak Air Festival możemy pokazywać nie tylko jego piękno, ale także nasze nowoczesne zakłady i przemysł. Mamy nadzieję, że to wydarzenie będzie się dynamicznie rozwijać.

O szczegółach wydarzenia i jego najciekawszych punktach opowiedział Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.

– W minionym roku wielkie zainteresowanie wzbudził nocny pokaz Marka Choima. Stąd decyzja, żeby w tym roku wzbogacić pokazy o takie elementy. Zobaczymy więc jeszcze The Flying Dragons, czyli zespół motoparalotniarzy występujących z efektami pirotechnicznymi i prawdziwą gwiazdę, brytyjską grupę Airborne Pirotechnics – wymieniał szef MOK.

Prawdziwą gratką dla fanów awiacji będą pokazy samolotów myśliwskich Su-22. Zostały zaplanowane podczas obu dni imprezy. W sobotę świdnicką publiczność odwiedzą także Biało – Czerwone Iskry. Wśród latających gwiazd nie zabraknie również Łukasza Czepieli, aktualnego mistrza świata w wyścigach Red Bull Air Race w klasie challenger. Swoje umiejętności pokażą też: Artur Kielak, grupa akrobacyjna Firebirds, Celfast Flying Team. Nad Świdnikiem zobaczymy także samoloty zabytkowe, wśród nich pochodzące z II wojny światowej maszyny Taylorcraft „Auster IV”, Tiger Moth II T-7230, Boeing Stearman, Yak 3U R2000. W Świdniku zaprezentują się również trzy samoloty Piper Cub i Hatz Classic.  Będzie również miejsce dla maszyn współczesnych. Wśród nich zobaczymy w szyku dwie Wilgi, AN-2, Cessnę C – 152 i najszybszy na świecie lekki samolot Virus SW121. Nie zabraknie także śmigłowców. Publiczność zobaczy pokazy dwóch maszyn rodem z PZL-Świdnik: Mi-2 i Sw-4. Możliwości Robinsona R44 zaprezentują instruktorzy z PWSZ w Chełmie, natomiast na jedynym w Polsce śmigłowcu Bolkow zobaczymy Marię Muś.

Ze szczegółowym programem wydarzenia mogą się państwo zapoznać na stronie Świdnik Air Festival. 

Świdnik Air Festival – oficjalna strona wydarzenia