Genocyd – „Tryptyk o kanonie nadziei”

Genocyd „Tryptyk o kanonie nadziei” to widowisko symfoniczne, które odbędzie się 15 grudnia w Centrum Spotkania Kultur. Wydarzenie poświęcone jest męczennikom trzech krajów – duchownym, którzy oddali swe życie za współwięźniów w obozach koncentracyjnych na terenie Polski podczas II Wojny Światowej: św. Grzegorzowi Peradze (Auschwitz), bł. Emilianowi Kowczowi („Proboszcz Majdanka”) i św. Maksymilianowi Kolbe („kapłan Oświęcimia”).

Na koncert składają się premierowe wykonania dzieł trzech kompozytorów: Reso Kiknadze z Gruzji – Hymn „Psalm pochwały prawości”, Igora Szczerbakowa z Ukrainy – Elegia „Lamentacja z majdanu milczenia” oraz Piotra Bańki z Polski – Litania „Ekstaza do świętego z feretronu”. Kompozycje stanowią hołd złożony ofiarom ludobójstwa oraz niosą uniwersalne przesłanie pokojowego współistnienia całej ludzkości.

W warstwie wizualnej pojawiają się kolaże – fotografie i filmy z obozowego życia, animacje kontekstowe, krótkie felietony biograficzne świętych, a także archiwalia z okresu ich męczeństwa. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej poprowadzi jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów Marcin Nałęcz – Niesiołowski (dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej), zaś wśród solistów znajdą się m.in. Ewa Majcherczyk (solistka Teatru Narodowego i Opery Wrocławskiej).

Premiera telewizyjna widowiska planowana jest na 28 stycznia 2018 roku w TVP 2.