Gala Innowacji 2017 już za nami!

Setki podpisanych umów z przedsiębiorcami, tysiące innowacyjnych pomysłów, ponad miliard złotych zainwestowanych w lubelski biznes i aż 5 wyróżnień dla pionierskich projektów. Za nami finał I edycji Konkursu „Lider Innowacji”.

7 listopada odbyła się uroczysta gala podsumowująca dotychczasowe osiągnięcia firm lubelskich, które uzyskały unijne wsparcie finansowe. Wydarzenie swoją rangą przyciągnęło tłumy przedsiębiorców i przedstawicieli jednostek naukowych. Ceremonię otworzył Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

Wyróżniliśmy różnorodne firmy, bo chcemy mówić głośno o ich działalności, o tym czym się zajmują. Bardzo często mieszkańcy tego regionu nie wiedzą, że obok nich pracują nowoczesne laboratoria, dzięki którym mam zdrowszą żywność i ekologiczne uprawy. Dzięki ich pracy wprowadzane są na rynek innowacyjne rozwiązania pozwalające pacjentom na powrót do zdrowia. Powstają nowe maszyny służące innym przedsiębiorcom – mówił marszałek Sosnowski.

Prelekcje wygłosili przedstawiciele środowiska naukowego prof. dr hab. Wiesław Gruszecki oraz prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak. Profesorowie pokrótce opowiedzieli o swojej działalności oraz pozytywnych przenikaniach między nauką a gospodarką.

Spośród 400 projektów wybrano finałową „piętnastkę”, która została nagrodzona przez Kapitułę konkursową w kategoriach odpowiadającym czterem inteligentnym specjalizacjom województwa lubelskiego: biogospodarka, medycyna i zdrowie, energetyka niskoemisyjna, informatyka i automatyka. Została również wręczona nagroda specjalna: Lider Innowacji 2017 dla przedsiębiorcy, który w sposób szczególny przyczynił się do wzrostu innowacyjności na Lubelszczyźnie.

– Cieszymy się widząc tempo rozwijania się lubelskich firm oraz  ich zdolność wdrażania nowych technologii dzięki dotacjom unijnym. Ten rozwój wymaga ciągłej wymiany myśli technicznej i badawczej, właściwego zaplecza i licznych badań. Współpraca na linii biznes-nauka stała się siłą napędową innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki lubelskiej, której mocnym fundamentem jest zastrzyk finansowy z unijnego budżetu, czego najlepszym przykładem są dzisiejsi laureaci – powiedział Marceli Niezgoda dyrektor LAWP w Lublinie.

Nominowani i laureaci:

 • Biogospodarka:
  – AGROPLAST Marcin Łopąg – laureat
  – Pszczelarz Kozacki – Pasieka Tadeusz Kozak
  – BIOLIVE INNOVATION sp. z o.o.
 • Medycyna i zdrowie:
  – „TERPA” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa – laureat
  –  Gynevo Clinic Barczyński Spółka Jawna
  –  REVITA Arkadiusz Sałbut
 • Informatyka i automatyka:
  – „ROZTOCZE” Zakład Usługowo – Produkcyjny Rak Roman – laureat
  – Spółka Inżynierów SIM sp. z o. o
  – Laboratorium Badań Materiałowych „LAB TEST” sp. z o.o.
 • Energetyka niskoemisyjna:
  – Laboratorium Badań Materiałowych „LAB TEST” Sp. z o.o. – laureat
  – Centrum Badawczo-Rozwojowe KADO sp. z o.o.
  – MK Mikro Energia Kazimierz Martychowiec
 • Lider Innowacji – nagroda specjalna:
  – Wytwórnia makaronu domowego POL-MAK Spółka Akcyjna – laureat
  – AGROPLAST Marcin Łopąg
  – Góźdź Jan Eureka Inżynieria spożywcza, doradztwo i projektowanie

Statuetki wręczał Sławomir Sosnowski marszałek województwa lubelskiego oraz Marceli Niezgoda dyrektor LAWP w Lublinie.