Finał konkursu wiedzy „Pszczoły znam i o nie dbam” za nami

Znamy zwycięzców konkursu wiedzy pt. „Pszczoły znam i o nie dbam”, realizowanego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”. To troje uczniów z Prawiednik, Lublina i Tuliłowa, którzy wykazali się największą wiedzą o pszczołach i pszczelarstwie oraz śpiewająco przeszli konkursowe testy, a także trzy szkoły podstawowe z Chełma, Biłgoraja i Kornelówce w gminie Sitno, których uczniowie zdobyli łącznie najwyższą liczbę punktów w drugim etapie konkursu.

Przypomnijmy, że konkurs zorganizowały cztery instytucje – partnerzy kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”: Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli (główny organizator), a także Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie. Jego adresatami byli uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych z terenu naszego regionu.

Projekt realizowany był w dwóch etapach – szkolnym (zorganizowanym 2 października br.) oraz regionalnym (online – 21 października) i polegał na rozwiązywaniu testów wiedzy o pszczole miodnej, jej biologii i pszczelarstwie, a w finale również na rozpoznawaniu sprzętu pszczelarskiego oraz roślin miododajnych.

Trzeba przyznać, że konkurencja była ogromna. W konkursie udział wzięło prawie 600 uczniów (!) z ponad 50 szkół z całego województwa. W finale online walczyło 122 uczestników.

Najlepszymi znawcami pszczół i pszczelarstwa okazali się:

  • Filip Chachuła, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Prawiednikach (I miejsce),
  • Hanna Król, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Lublinie (II miejsce),
  • Maksymilian Wąsowski, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tuliłowie (III miejsce).

Wybrano również zwycięskie szkoły, a więc placówki, których uczniowie zdobyli w finale największą liczbę punktów. Na podium znalazły się:

  • Szkoła Podstawowa nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego, 22-100 Chełm (I miejsce),
  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego, 23-400 Biłgoraj (II miejsce),
  • Zespół Szkół w Kornelówce Szkoła Podstawowa w Cześnikach, 22-424 Sitno (III miejsce).

Do naszych laureatów wkrótce trafią cenne nagrody rzeczowe:

  • nagrody indywidualne o wartości: ok. 2000 zł (I miejsce), ok. 1500 zł (II miejsce), ok. 1000 zł (III miejsce),
  • nagrody dla szkół o wartości około: 3000 zł (I miejsce), 2500 zł (II miejsce) oraz 2000 zł (III miejsce).

Wręczenie nagród odbędzie się w terminie późniejszym w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, o czym laureaci zostaną powiadomieni indywidualnie.

Gratulujemy wszystkim imponującej wiedzy oraz dziękujemy serdecznie za udział.