Festiwal Stolica Języka Polskiego

W kalendarz wydarzeń na stałe wpisał się Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. W tym roku zapraszamy od 5 do 11 sierpnia do Szczebrzeszyna, oraz 5 sierpnia do Zamościa. Jak zwykle nie możemy narzekać na nudę. Podczas wydarzenia spędzimy kilka wyjątkowych dni w towarzystwie poetów, muzyków, aktorów i  pisarzy. Dla najmłodszych – warsztaty, dla kinomanów – przegląd festiwalowego kina, dla chętnych spotkanie z Olgą Tokarczuk, Anną Dymną czy Wiesławem Myśliwskim. Wszystko to zupełnie za darmo!

Tegorocznym patronem wydarzenia został nie kto inny, jak sami skamandryci. Ich literacki duch ugości wszystkich miłośników języka ojczystego w Szczebrzeszynie – niezwykle malowniczym miasteczku, o którym słyszał chyba każdy Polak i każdy obcokrajowiec uczący się języka polskiego. Będą wieczory z poezją Skamandra w wykonaniu znakomitych polskich aktorów: Sławomiry Łozińskiej, Mai Komorowskiej, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Anny Nehrebeckiej, Roberta Więckiewicza.

Porozmawiamy o życiu literackim grupy Skamander, o Jarosławie Iwaszkiewiczu, o grupach artystycznych w sztuce. W planach są również specjalne wieczory poświęcone Zbigniewowi Herbertowi – poecie wolności – z udziałem Anny Seniuk. Tradycyjnie wśród gości Festiwalu pojawią się pisarze, poeci, językoznawcy, odbędą się spotkania z laureatami nagrody poetyckiej Silesius oraz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda, której inicjatorami i fundatorami są Konsulowie Honorowi Wielkiego Księstwa Luksemburga Tomasz Kopoczyński i Adam Byglewski. To Nagroda Wielkiego Redaktora – pierwsza w Polsce nagroda dla wybitnego reprezentanta niedocenianego, niewidocznego, a przecież tak potrzebnego zawodu. Można zgłaszać kandydatów!

Co słychać u Skamandrytów? Hanna Banaszak!

Festiwal odwiedzi i zaśpiewa dla nas Hanna Banaszak, wystąpią też Adam Strug i Monodia Polska, Jazz Band Młynarski-Masecki z koncertem „Noc w wielkim mieście”, a pisarz Andrzej Stasiuk wraz z ukraińską formacją etno-rockową Haydamaky z Kijowa zaprezentują wspólny projekt „Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”. 

Teatr lubimy…

„Dziennik przebudzenia” na motywach „Dziennika” i „Drugiego dziennika” Jerzego Pilcha zagrają Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz, a grono znakomitych aktorów odczyta „Irańską Konferencję” – najnowszą sztukę Iwana Wyrypajewa. 

Będzie się działo

Oprócz tego warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, kiermasz pięknej książki, kino festiwalowe i – już po raz drugi – Dzień Zamojski Festiwalu. Zapraszamy do spędzenia czasu w towarzystwie wybitnych pisarzy, muzyków, aktorów i poetów, w malowniczych i kameralnych miejscach. 
Szczegółowy program Festiwalu, informację o warsztatach oraz gościach, znajdują się na stronie internetowej