Europejski Festiwal Smaku – konferencja prasowa

W środowe przedpołudnie w restauracji 2 PI ER, zlokalizowanej na najwyższym piętrze Lubelskiego Centrum Konferencyjnego, odbyła się nietypowa konferencja prasowa dotycząca rozpoczynającego się 2 września Europejskiego Festiwalu Smaku edycja Unia Lubelska. Wśród lokalnych przystawek oraz specjalnie przygotowanego menu organizatorzy zapraszali na 11. edycję tego niezwykłego wydarzenia.

W tym roku mottem Europejskiego Festiwalu Smaku, który odbywać się będzie w dniach od 2 do 8 września br. jest inwokacja do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, natomiast symbolem, będzie jabłko i gruszka. Jak podkreślił członek Zarządu Województwa Sebastian Trojak:

– Lubelszczyzna to wspaniały region, wspaniały obszar naszego kraju. Jest olbrzymim dziedzictwem, z historią, zwłaszcza w obszarze kulinarnym. Uważam, że Lubelszczyzna to właśnie bogactwo smaków. To jest ten walor, który pozwala nam istnieć w Polsce, w Europie. Większość potraw spożywanych na Lubelszczyźnie to potrawy z historią. Nawet sztandarowy cebularz czy pierogi, które są chlubą naszego województwa, powstają w oparciu o różne kontakty, przenikanie się kultur.

Podczas XI edycji Europejskiego Festiwalu Smaku, w dniu 7 września br. na Placu po Farze będzie można zobaczyć na żywo, w jaki sposób przygotować najważniejszy posiłek dnia. Konkurs „Śniadanie po Lubelsku” jest organizowany po raz czwarty. Do przyrządzenia śniadania, kucharze wykorzystywać będą najwyższej jakości produkty, a także nawiązywać do tradycji kulinarnych naszego regionu, w szczególności produktów oznaczonych certyfikatem Marka „Lubelskie”. Zadaniem szefów kuchni będzie stworzenie śniadań w trzech kategoriach: wytrawnej, na słodko i wegetariańskiej.

Do konkursu „Śniadanie po Lubelsku” nominowane zostaną 3 drużyny będzie to drużyna Lublin – trzy restauracje z Lublina, drużyna Lubelskie – trzy restauracje z regionu lubelskiego oraz drużyna Polska – trzy restauracje zgłoszone przez Euro – Toques Polska. Nad wszystkim czuwać będzie jury.

Festiwal to nie tylko kulinarne podróże po regionie lubelskim. To także liczne koncerty i inne atrakcje, które będą czekać na uczestników. Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej wydarzenia.