Dożynki Wojewódzkie Radawiec 2019

Za nami kolejne Dożynki Wojewódzkie. Tegoroczne uroczystości odbywały się na lotnisku w Radawcu, gdzie przybyły liczne delegacje powiatów i gmin z całego województwa. Wydarzenie, objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, rozpoczął barwny korowód wieńców dożynkowych. Przedstawicieli gmin i powiatów w dożynkowej bramie, która jest symbolem zakończenia tegorocznych zbiorów oraz trudu mieszkańców, witali gospodarze: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek oraz Starosta Lubelski Zdzisław Antoń.

Święto było również okazją, by podziękować rolnikom za ich pracę.

Dziękuję Wam – rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, hodowcy – mieszkańcy naszego regionu – za całe bogactwo upraw, za Waszą pracę, Wasz trud, ale również za umiłowanie ziemi i przekazywanie kolejnym pokoleniom naszego chlubnego dziedzictwa narodowego – kultury polskiej wsi, tradycji zakorzenionych w rodzinie (najczęściej wielopokoleniowej), zwyczajów religijnych i patriotycznych. – podkreślał marszałek Jarosław Stawiarski.
 

Ważną częścią obchodów była msza św. sprawowana przez bpa Józefa Wróbla. Wojewoda, dziękując za jej odprawienie oraz prosząc o poświecenie wieńców, mówił: 

Każdy z tych przepięknych wieńców dożynkowych zawiera odwołanie do prawdy, która brzmi: wszystko zawdzięczamy Panu Bogu i opiece Matki Bożej Królowej Polski. Prosimy ks. bpa o poświęcenie tych wieńców dożynkowych. Za wszystko składamy serdeczne Bóg zapłać.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki pozdrowił wszystkich rolników, przekazał im serdeczne podziękowania za tegoroczną pracę i zbiory. Przekazał na ręce organizatorów okolicznościowy list, którego obszerne fragmenty odczytał wojewoda.
 
Rozstrzygnięto również wojewódzki konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Zgłoszono 42. prace. W kategorii tradycyjnej zwyciężyło Stowarzyszenie “Zagrody Razem” z gminy Żyrzyn. Najlepszy współczesny wieniec zaprezentowali mieszkańcy wsi Wojszyn z gminy Janowiec.
 
Wykonanie wieńca dożynkowego to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zwykle wykonują go kobiety zrzeszone w kołach gospodyń wiejskich. Jest to zajęcie czasochłonne, wymagające cierpliwości oraz precyzji, bo każdy detal jest istotny. Tradycyjnie przyozdabia się wieńce kłosami zbóż, kwiatami lub owocami. 
 
Podczas trwania dożynek w Radawcu można było m. in. odwiedzić stoiska z rękodziełem oraz spróbować tradycyjnych wyrobów z całego regionu. Świętowaniu towarzyszyły liczne imprezy kulturalne, wystawy, a także koncerty. Gwiazdami tegorocznych dożynek byli: kabaret Łowcy.B, MUS!, Power Play, Natalia Szroeder i FEEL.

galeriaGALERIA