Dożynki Wojewódzkie Radawiec 2016

Już w najbliższą niedzielę odbędą się Dożynki Wojewódzkie, które w tym roku organizuje wspólnie Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Powiatu Lubelskiego i Wójt Gminy Konopnica. Starostami dożynek są Małgorzata Słowik z Powiatu Kraśnickiego i Dariusz Buczek z Powiatu Lubelskiego. W Radawcu wystąpią Akcent, 2 plus 1, Poparzeni Kawą Trzy. Zapraszamy wszystkich na lotnisko sportowe w Radawcu.

Dożynki to czas podziękowań dla rolników za ich ciężką prace, ale to także okazja do świętowania i wspólnej zabawy dla mieszkańców wsi i miast. Koncerty, wesołe miasteczko, konkursy, degustacje regionalnych przysmaków. Będzie można podziwiać najpiękniejsze wieńce dożynkowe z całego regionu. Nie zabraknie oczywiście występów zespołów ludowych. – Zapraszamy wszystkich do Radawca. Każdego roku Dożynki Wojewódzkie odwiedzają tysiące osób. W tym roku organizujemy je wspólnie ze Starostą Powiatu Lubelskiego i Wójtem Gminy Konopnica mamy więc nadzieję, że w Radawcu pojawi się jeszcze więcej mieszkańców z całego regionu – mówi Grzegorz Kapusta, wicemarszałek województwa.

Małgorzata Słowik, starościna Dożynek Wojewódzkich 2016. Jest mieszkanką Gminy Urzędów, z którą identyfikuje się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Jest kobietą niezwykle aktywną, godzącą obowiązki w gospodarstwie rolnym z pracą społeczną. Pani Słowik wspólnie z mężem Tadeuszem od 30 lat prowadzi gospodarstwo rolne o profilu sadowniczym o łącznym areale 15 hektarów. Gospodarstwo ukierunkowane jest głównie na uprawę: jabłoni – 6 ha, plon 50t/ha; malin- 3,5 ha, plon 17 t/ha; porzeczki – 2,5 ha, plon 18t/ha; agrest – 2 ha, plon 20t/ha oraz wiśni – 1ha, plon 20t/ha. Małgorzata Słowik zaangażowana jest również w pracę na rzecz lokalnej społeczności Gminy Urzędów oraz Powiatu Kraśnickiego. Od 1999 r. nieprzerwanie do dziś pełni funkcję sołtysa sołectwa Boby Kolonia, jednocześnie od 2002 r. pełni funkcję radnej Rady Gminy Urzędów. W Radzie Gminy Pani Małgorzata już od trzech kadencji jest wiceprzewodniczącą. Dodać należy, że Pani Małgorzata jest także członkiem Rady Banku Spółdzielczego Ziemi Kraśnickiej, członkiem Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kraśniku oraz członkinią Stowarzyszenia Rady Kobiet Powiatu Kraśnickiego. Prywatnie – kobieta spełniona, matka trójki dzieci i szczęśliwa babcia dwójki wnucząt.

Dariusz Buczek, starosta Dożynek Wojewódzkich 2016. Przygoda z rolnictwem zaczęła się, kiedy rodzice przekazali mu 7 hektrowe gospodarstwo. Od tamtej pory jest ono sukcesywnie modernizowane i powiększane. Obecnie w 80 hektarowym gospodarstwie, które położone jest w Bychawie, pracuje cała rodzina: żona Regina, córka Paula – studentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz syn Bartek – absolwent Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Gospodarstwo zajmuje się głównie hodowlą bydła i produkcją mleka. Stado w ilości 100 sztuk to krowy mleczne i jałówki na remont stada. Zwierzęta z gospodarstwa brały udział w wystawach, a wydajność mleczna krów utrzymuje się w pierwszej 10 najlepszych obór powiatu lubelskiego. W gospodarstwie uprawia się rośliny z przeznaczeniem na paszę dla bydła oraz pszenicę, rzepak i buraki cukrowe. Gospodarstwo jest miejscem, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością. Wprowadza się tu nowe technologie żywienia zwierząt i uprawy roślin, jednocześnie pielęgnując naturę i środowisko. Gospodarstwo otrzymało wsparcie w ramach programu Modernizacja Gospodarstw Rolnych. Nowe budynki i nowoczesny park maszynowy pozwalają na rozwój i optymalizację pracy w gospodarstwie. Działalność rolnicza to niejedyne pole, które uprawia pan Dariusz. Angażuje się także społecznie, jest Radnym Rady Miejskiej oraz członkiem PFHBiPM. Jest laureatem odznaki honorowej ,,Zasłużony dla Rolnictwa”. Ciągle doskonali swoje umiejętności i pogłębia wiedzę uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach.

galeriaGALERIA