Dożynki Wojewódzkie 2017

Dziękujemy za wspólne świętowanie! Korowód wieńców, pachnący chleb, dużo muzyki i atrakcji – tak przebiegały tegoroczne Dożynki Wojewódzkie. Pod błękitnym niebem mieszkańcy województwa lubelskiego świętowali zakończenie żniw. Gwiazdą wieczoru była Natalia Nykiel.

– Sierpień to czas żniw – ciężkiej pracy rolników. Jej ukoronowaniem są dożynki. To także czas refleksji nad kondycją polskiej wsi. Zdaję sobie sprawę z trudności, jakie przed jej mieszkańcami stawia współczesna rzeczywistość. Nowoczesne rolnictwo to strategiczna gałąź gospodarki, szczególnie w województwie lubelskim, dlatego wymaga wsparcia i ochrony na różnych szczeblach. Dożynki to także doskonała okazja do międzypokoleniowej integracji i wyrażenia dumy z przynależności do wspólnoty, którą łączą takie wartości jak szacunek do pracy i chleba – mówił Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

Po uroczystej mszy świętej podzieliliśmy się chlebem i wysłuchaliśmy ludowych pieśni w wykonaniu  lokalnych zespołów. Na scenie pojawił się Zespół Śpiewaczy Karczmiska Leopoldów, Kapela Taaka Paka z Parczewa, Dysowiacy, z Rozkopaczewa Krystyna Hoduń oraz Kabaret Stefania Banucha. Jak co roku mieszkańcy regionu podziwiali najpiękniejsze wieńce. Jury konkursowe mogło wybrać tylko kilka z nich. W tym roku w kategorii wieńców tradycyjnych I miejsca zajął wieniec z Grabowa Ryckiego, gmina Nowodwór, powiat rycki. W kategorii wieńców współczesnych zwyciężył wieniec z powiatu świdnickiego, z miejscowości Pilaszkowice w gminie Rybczewice. Na najmłodszych czekało wesołe miasteczko. Dla nieco starszych odbyły się wystawy maszyn rolniczych, jak również prezentacja klubu żużlowego Speed Car Motor Lublin. Fani muzyki bawili się przy ulubionych zespołach. Gwiazdą wieczoru była Natalia Nykiel

Oprawę muzyczną i artystyczną na Dożynkach Wojewódzkich zapewnili grupa artystyczna z Mosznej, ZPiT Dąbrowica oraz orkiestra dęta Henryczki z Bychawy.

Wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy

W kategorii wieńców tradycyjnych:

  • I Grabów Rycki, gmina Nowodwór, powiat rycki.
  • II Brzeziny, gmina Puchaczów, powiat łęczyński.
  • II Stasin, gmina Wojciechów, powiat lubelski.
  • III Garbów, powiat lubelski.
  • III Stężyca, powiat rycki.

W kategorii wieńców współczesnych:

  • I Pilaszkowice, gmina Rybczewice, powiat świdnicki.
  • II Marynin, gmina Konopnica, powiat lubelski.
  • III Bychawka, gmina Bychawa, powiat lubelski.
  • Wyróżnienie: Antopol, gmina Podedwórze, powiat parczewski.

 

galeriaGALERIA