Czerwony guzik, czyli opaska ratująca życie

Mobilna opieka medyczna jest nowością w województwie lubelskim. Jednak 135 osób biorących udział w projekcie „Czerwony guzik życia” jest najlepszym przykładem, że środki unijne przeznaczone na ten cel były strzałem w dziesiątkę.

Uratowała życie

Przypomina zegarek, a jej najważniejszą funkcją jest ratowanie człowieka. Przekonał się o tym 68-letni mieszkaniec z gminy Wilkołaz, któremu niewielka opaska ocaliła życie. Podczas usuwania gałęzi mężczyzna źle się poczuł. Pan Krzysztof, który od lat leczy się kardiologicznie, podejrzewał niebezpieczne dla życia migotanie przedsionków. Zażyte leki nie pomogły, więc nacisnął guzik alarmowy na bransoletce. Dzięki aplikacji eCare zainstalowanej w urządzeniu rozpoczęła się akcja ratunkowa. Z pacjentem natychmiast skontaktował się ratownik z Centrum Medycznego iMed24. Wysłana przez ratownika karetka pogotowia przewiozła pana Krzysztofa do kraśnickiego szpitala, gdzie udzielono mu w porę pomocy.

Czuwają dzień i noc

Z alarmowego  przycisku korzystają osoby niesamodzielne, chore, starsze oraz samotne. – Nie raz się przewróciłem i  jak coś się stanie to naciśnie się guzik– mówi Pan Marian, posiadacz opaski – Kiedyś potknąłem się na podwórku i nie zwróciłem uwagi, że przez przypadek nacisnąłem alarmujący guzik. Później zadzwoniła do mnie Pani, że miałem upadek i czy nic się nie stało, bo jej na komputerze taka informacja wyskoczyła. To jednak ta opaska jest czuła, jednak czuwają nad nami – dodaje uśmiechnięty. Bransoletka wykrywa utratę przytomności oraz upadek osoby, która ma ją na ręku.

Informację na wagę… zdrowia

Dla mnie to bransoleta, a później powiedzieli mi, że to „Czerwony guzik” – mówi Pani Celina, kolejna uczestniczka projektu – W razie czego dotknę i tam jest mój telefon, moje wszystkie dane – podkreśla. W każdej bransoletce zapisane są takie dane osobowe posiadacza, które umożliwią udzielenie pomocy ratownikom i lekarzom:

  • wiek
  • grupa krwi
  • uczulenia
  • zdiagnozowane choroby
  • przepisane leki
  • dane kontaktowe najbliższych osób

Kolejne opaski dla mieszkańców

Opaska z czerwonym guzikiem jest efektem unijnego projektu wspartego przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego. W ubiegłym roku urząd marszałkowski ogłosił kolejny unijny konkurs na dofinansowanie programów podobnych do tego realizowanego w powiecie kraśnickim. Aktualnie trwa ocena wniosków.

Zobacz najnowszy film promujący Fundusze Europejskie, w którym „Czerwony guzik życia” gra główną rolę: